| mihaelutzza a întrebat:

Eu joc stardoll si stie cineva sa ma faca superstar pe gratis sa ma contacteze big grin mersi app dau fundita la cel mai rapid raspuns!:X

1 răspuns:
| mihaelutzza explică:

Definiție

1.)Mai-mult-ca-perfectul continuu exprimă o acțiune în desfășurare în trecut, produsă înaintea unei alte acțiuni din trecut sau înaintea unui moment trecut…2.)Mai mult ca perfectul exprima o atiune aflata in desfasurare intrerupta de o alta actiune mult mai importanta
Cum se formează

Mai-mult-ca-perfectul continuu se formează cu ajutorul formei de mai-mult-ca-perfect a verbului auxiliar primar be plus participiul prezent al verbului de conjugat.

Exemple

It was cold because it had been snowing. Era rece pentru că ninsese.
Had you been looking for us long? Ne-ai căutat mult?
I had not been sleeping well that night and I felt tired. Nu dormisem bine în noaptea aceea și eram obosită.

Când se folosește

Exprimă o acțiune trecută în desfășurare, care are loc înaintea:
unui moment anterior: Mary had been eating before John’s phone call. Maria mânca când a sunat-o Ion.
unei alte acțiuni trecute: When we finally met, you had been looking for us for two hours. Când ne-am întâlnit în cele din urmă, ne căutați de două ore.
Exprimă acțiuni care au fost în curs de desfășurare până cu puțin înaintea unui anumit moment din trecut: I had just been dressing when the phone rang. Tocmai mă îmbrăcam când a sunat telefonul.
Exprimă acțiuni aflate în desfășurare o anumită perioadă de timp înaintea unui moment din trecut, menționat sau nu și continuând încă în acel moment: Since the death of her parents, the children had been living with their uncles. De la moartea părinților, copiii locuiau cu unchii lor.
Se folosește în vorbirea indirectă și în contexte trecute, în propoziții completive, atunci când există un verb la timpul trecut în propoziția principală, în toate situațiile în care se folosește prezentul perfect continuu în vorbirea directă:
atunci când vorbitorul este interesat de acțiunea verbului, nu de rezultatul acesteia: Jane said she had been translating the whole morning. Jane a spus că a tradus toată dimineața.
pentru a exprima caracterul incomplet al acțiunii: Monica was surprised to see that somebody had been eating her sandwich (= part of it). Monica a fost surprinsă când a văzut că cineva i-am mâncat sandvișul.
înainte de for și since cu valoare temporală: Diana complained that it had been snowing for three days/since the beginning of the week. Diana s-a plîns că ningea de trei zile/de la începutul săptămânii.
după since, atunci când acțiunea verbului care urmează continuă încă: Joan said she had been looking after her little brothers since she had been lying in bed with a broken leg. Joan a spus că are grijă de frații ei mai mici de când zace în pat cu piciorul rupt.

Întrebări similare