| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a si am muncit timp de un an din greu pentru a ajunge la clasa mea mult visata---clasa de stiinte ale naturii din Constanta, unde s-a intrat cu 9.84, iar eu am avut media de 9.93.
Problema este ca inca de la inceputul anului mi-am dat seama cat de nasoala e clasa mea. Profesorii sunt nasoli, iar colegii fie fumeaza si pierd vremea prin cluburi si baruri, fie sunt tocilari de-a binelea. Nimeni nu iese pe-afara si nimeni nu face sport. La ora de sport toti stau pe telefon si eu neavand cu cine sa joc ceva stau si eu pe tel.
Oare sa am transfer? Dar totusi, am muncit atat...

7 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

A devenit un vis sa intri la profilul stiinte ale naturii? Buna asta laughing

Ce este si mai ciudat insa, in urma cu fix 7 zile erai clasa a 8 a si le vindeai colegilor tigari la pret redus. Trebuie sa ma inveti neaparat cum detii controlul asupra calatoriei in timp.

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

A noua voiam sa zic, dar m-am incurcat intre taste si s-a inteles altceva

| xDarkWorld a răspuns:

Nu conteaza cat ai muncit, ma.Nu zic ca nu e de apreciat,felicitari pentru asta.Dar fii atent,iti spun o regula generala de viata, cred ca se aplica in orice context, si anume:Fie accepti o situatie, un context anume, fie o/il schimbi.Cum il schimbi? Nu stiu..cum simti tu.Ideea e ca trebuie sa iti gasesti grupul tau, un grup in care sa te simti bine, sa fii cu "ai tai", daca intelegi ce spun.Tu asculta ce iti spune sufletul.Decizia buna nu pare mereu a fi si cea corecta si, cateodata, dupa ce o iei, mai dureaza putin pana sa se faca a fi meritata.

| anonim_4396 explică (pentru xDarkWorld):

Pai da, dar in noua clasa chiar nu prea ai nici macar cu cine vorbi...

| xDarkWorld a răspuns (pentru anonim_4396):

Urmareste ceea ce iti doresti cu adevarat(tu, in interiorul tau).Ti-am spus, accepta sau schimba happy

| Vanesukalala a răspuns:

Da, transfera-te. Daca vrei sa poti invata calumea, transefra-te. Cu copii care nu te lasă sa inveti si fumeaza si sunt anturaje proaste, e posibil si ca tu sa ai note mai micute fata de clasa 8. Transfera te in alta clasa, e simplu. Si la un liceu bun, in care știi sigur ca sunt copii liniștiți. Asa un liceu de 6-7, numai copiii fara bun simt. Eu sunt clasa 10, si am si eu asemenea exemple in clasa, insa nu cam cum spui tu. Succes, tot binele!

| anonim_4396 explică (pentru Vanesukalala):

Vere, asta e considerat a fi cel mai bun liceu din constanta. Si cea mai buna clasa de stiinte din toata tara---9.84 ultima medie---ce vrei mai mult...iti dai seama ca poate la alte licee e si mai rau.