| KindKid17 a întrebat:

Cine s-a transferat la liceu in alta clasa la inceputul anului scolar? Care e senzatia, si cum te primesc profesorii si colegii noi? Cine imi spune amanunte are Funda! Va rog!

5 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Cei mai inteligenți stau deoparte și îți privesc evoluția în colectiv inainte sa se imprieteneasca cu tine. Profesorii te considera un elev ca și toți ceilalți elevi și te vor trata în funcție de interesul pe care îl acorzi materie pe care ți-o predau ei. Evident ca performantele școlare și bunul simt își vor spune cuvântul doar mai târziu pe baza a ce demonstrezi. Dacă ești genul care se distrează la momentul potrivit după ce și-a făcut lecțiile vei avea prieteni buni și isteți.

| KindKid17 explică (pentru Xpressurself):

Pai, sunt genul de baiat, care se distreaza mai mult decat trebuie, dar nu raspund urat la profesori, si nici nu injur sau chestii din astea...

| Andrei277 a răspuns (pentru KindKid17):

Si eu m-am transferat anul asta, si tot ma gandesc cum o sa fie, stai calm, nu esti nici primul nici ultimul care trece prin asta, trebuie s-a raspunzi la ore, sa nu deranjezi ora desigur si sa nu ii raspunzi inapoi la profesor, daca te vede linistit, si la locul tau, o sa te trateze ca pe restul, also ai grija sa nu faci ceva gresit ca o sa fi luat la ochi tine minte ca esti in atentia tuturor.

| ABCD122 a răspuns:

Buna! Sora mea s-a transferat in clasa a9-a sem. 2 la un liceu mult mai bun fata de cel inițial.

La inceput e mai greu fiindca nu-ti cunosti colegii, nici profesorii, dar daca esti sociabil nu are cum sa-ti meargă rau.
Tin minte ca ea venea plângând acasa laughing fiindca trebuia sa-si aducă o banca din alta clasa, trebuia sa-si cumpere uniforma, cărțile, echipament sportiv, etc.

| Happy33 a răspuns:

Trebuie sa fii dragut la inceput, sa raspunzi la ore, ca profesorii sa isi faca o impresie buna. Succes, o sa te imprietenesti si o sa te acomodezi repede.
Te rog da-mi o funda ca nu am niciuna.