| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la liceu in clasa a noua, pe profil de stiinte ale naturii si ma confrunt cu o problema.
Eu fac la scoala anumite materii pur si simple inutile, ce nu au legatura cu profilul meu. Asa ca am facut o lista cu materii ce daca ar fi eliminate, s-ar elibera o zi din saptamana(de exemplu cea de vineri), astfel weekendul durand 3 zile, iar statul platind mai putin pentru profesori. Eu fac in mod normal 6 ore pe zi.
In loc de 4 ore de romana si 4 de mate sa se faca doar 3 de fiecare. Sa se faca doar o ora de informatica in loc de 3. Sa nu se mai faca religie, muzica/desen.
Deci in total 6 ore, fix cate am eu intr-o zi. Cine ar pierde din aceasta reforma, daca mi se permite sa o numesc asa? Eu cred ca nimeni.
Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai aci niște păreri:
https://www.tpu.ro/......-fac-la_1/

| Catrice a răspuns:

Te plângi la 6 ore/zi într-a 9a? Eu făceam cate 7-8/zi în toți ăia 4 ani (am terminat liceul acu 3 ani în caz ca te preocupa curiozitatea).
Stai liniștită ca la anul nu mai faci atâta muzica și desen. Religia o faci pana termini liceul. Romana 4 ore?!? Puțin, la filo era în programa și 6 ore (dintr-a 10a în sus), iar la mate dai bacul.

| Nemessys a răspuns:

Tu nici acum nu iti dai seama ca in realitate, rolul scolii, nu este ala care ti se tot spune?