| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!
Deci simt ca nu mai pot...Nu am putut dormii toata noaptea si am plans neincetat.Este legat de prietena mea.M-am implicat foarte mult in relatia pe care o am cu ea si ii tot ziceam sa fie loiala cu mine, sa nu vorbeasca cu nimeni.Cred ca lucrul asta a stresat-o tare.I-am povestit ca sunt asa gelos din cauza fostei prietene care nu mi-a fost loiala.A inceput sa se supere si a zis ca de ce o compar cu aia.Eu am incercat sa ii explic ca nu o compar si etc. Dupa ceva timp mi-a zis ca mai bine vorbim ca prieteni decat ca iubiți ca oricum nu sunt de varsta ei,ea are 20, eu 17 ani.Am inceput sa plang, nu puteam sa cred ca imi zice una ca asta.Se suparase din nimic.I-am zis sa ma ierte din inima ca plang ca un nebun, m-am rugat de ea dar imi spunea acelasi lucru.Am iesit cu ea alte dăți in oraș,ne-am sarutat, mi-a spus ca sunt doar al ei iubit.Am greșit mai ales si cand i-am spus ca plang si ca am fost asa strict cu ea.Si acum plang.Imi este frică sa nu imi dea block pe messenger.Voi ce credeti,credeti ca m-a luat de prost si de slab ca am inceput sa plang? Ce credeti ca este bine sa fac? Sa nu mai vorbesc cu ea cateva zile, iar mai apoi sa o sun sa ne inpacam? Si daca nu mai vrea sau nu vrea sa imi rapsunda? Gandurile astea pur si simplu ma epuizeaza.

Răspuns Câştigător
| BotezanDaniel a răspuns:

happy Buna! Din punct de videre psihologic, nu merita sa pretuiesti atat de mult o persoana ca oricare alta, provocandu-ti mahnire si amagire in propria suferinta.Nu poti obliga pe nimeni sa te iubeasca,nici-un om moral nu poate sta cu cineva,decat daca il considera loial,cinstit,bun,curajos, demn. Poate ca fiind atat de strict, i-ai delimitat spatiul, granita sufleteasca, care psihologic este menita sa o apere de principiile altora.Desi esti constient ca ai gresit,te simiti degradat,nu este necesar.Cel mai bine este sa ii lasi prioritatea in mainiile ei. Daca doreste sa va impacati,ti-ar aduce alinare in propria suferinta si nu o sa mai plangi.Dar daca cu nici-un chip,nici de buna voie,nici cu sila nu ar dori impacere,si viata de cuplu,dupa tradare,nu mai ai ce face. Daca stie ca ai plans dupa ea,nu ii demonstrezi dacat slabiciunea,si nu ii pasa. Daca iti ceri iertare printr-un mod real, ii dai flori, ii vorbesti cu sinceritate, cu cea mai mare moralitate sufleteasca, s-ar putea sa o recastigi.Dar nu uita ca in viata nimic nu conteaza mai mult de cat cum traim.si cat de bine ne este ''noua insine''.''Binele tau personal'', ''binele ei personal''. Daca ei ii este bine fara tine, denota nepasare, dar daca binele ei personal este sa va impacati, din initiativa te va ierta! Multa sanatate si binele! big grin Raspuns castigator? big grin happy

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Tu si majoritatea baietilor din ziua de azi sunteti candidatii perfecti pentru friend zone.
Din cate vad,tu nu stii nici macar sa vorbesti cu o femeie,dar sa te mai si porti.
In primul rand nu poti convinge o femeie cu logica sa faca ce vrei tu,sa stea cu tine sau alte chesti.
Daca ea nu simte nimic pentru tine si nu exista pic de atractie, poti sa-i explici pana maine.
Si de cand se fac impuneri de genu " sa nu vorbesti cu nimeni"?
Exagerezi rau aici.
Si nici cu mila nu poti convinge o femeie sa faca ca tine.
Nu ai dat dovada de barbatie, doar de un barbat plangacios si fara testicule si asta e extrem de neatractiv.
De o femeie nu te rogi, iti faci doar intentile cunoscute, fara insistente si milogeli.
O sa te simti prost cand vei auzi de la ea ca vrea sa fiti doar amici si o vei vedea alaturi de unu care stie s-o domine si sa-i straneasca atractie natural, nu prin logica cum probabil ai vrut tu sa faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred ca din momentul in care i ai zis ca nu are voie sa vorbeasca cu altconeva te a luat drept o persoana cu care nu merita sa ai o relatie... restul sunt detalii

| danay72 a răspuns:

Iubirea nu este geloasă. Lasă timp ca sa poti discuta cu ea, pentru ca te poate considera o persoana posesiva. Dacă vrea să vorbiți atunci demonstreaza-i ca nu ii impui reguli. Iubirea se bazează pe incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doi oameni care au încredere în ceea ce simt nu se tem de eventuale influențe exterioare. Fosta nu este în mai multe exemplare, n-o regăsești în actuala. Nu-i impune un anumit tip de caracter corespunzător cerințelor și nevoilor tale. Nu-i restricționa alegerile. Nu rămâne blocat într-un moment (acela în care fosta te-a înșelat). Oamenii sunt diferiți prin: gânduri, convingeri, principi, valori, etc. Înainte să vorbești cu ea, vorbește cu tine, pune-ți ordine în gânduri. Las-o să alegă ce simte, n-o limita. Nu-i spune ce să facă și ce nu (îi spui indiferent ce să-ți ofere și ce nu). Prin gelozia ta îi iei libertatea de a alege. Lasă-i puțin spațiu. Gândește-te unde ai greșit. Nu este un animal pe care îl dresezi (ce să facă și ce nu). Să plângi nu înseamnă slăbiciune, ai suportat prea mult și te-ai descărcat. Fă ce simți.

| m1dn1gh7 a răspuns:

E clar ca tii mult la ea, insa asta nu-ti da dreptul sa ii iei libertatea si sa o bagi intr-o cusca, si un animal are nevoie de spatiu, apai un om. Acum te crede imatur, o fata la 20 de ani are nevoie de alte lucruri (nu neaparat de ordin sexual, de siguranta, de blandete, de intelegere, de incredere, etc.), nu de copilarii. Nu ai gresit spunandu-i ca plangi, e ceea ce ai simtit sa faci, dar s-ar putea sa nu o intereseze aspectul asta (plansul din dragoste e absolut normal intr-o despartire, nu e ceva wow). Daca accepta impacarea, sansele sa gresesti din nou sunt mari, gelozia e boala grea, deci nu e o relatie de lunga durata dupa parerea mea. Succes oricum.

| DorelExpertu a răspuns:

Ai gresit de al bun inceput.
Nu trebuie sa o compari cu fostele, nu trebuie sa-i zici problemele tale "ca plangi", esti prea posesiv desi totusi nu sunteti intr-o relatie.
Cel mai bine o lasi si vezi daca te cauta ea.

| MedionTcO a răspuns:

Cred ca ar trebui pur si simplu sa nu o mai strezi chiar tot timpul cu chestii de genul(ma refer sa nu ii tot spui ca nu e loiala, sau ca sa nu vorbeasca cu altii), pentru ca daca te iubeste cu adevarat, nu ar face asta, daca intelegi. A fost bine ca i-ai aratat semntimentele fata de ea. Trebuie sa fii puternic ca sa faci asta. Continua sa vorbesti cu ea si mai scapa din gelozie. Succes!