| Anonim1212181 a întrebat:

Salutare tuturor,părinții mei se comporta foarte urat cu mine și vorbesc super urat cu mine,nu prea o ducem bine cu banii și ei fumeaza mai mereu, câte 2 pachete de țigări la 2 zile,mama ma înjură și da in mine chiar și daca fac cea mai mică greșeală,m-am saturat sa stau cu ei,dar nu am vârsta necesară sa plec de aici,ce as putea face sa scap din viata asta?
Nu zic ca nu am nici eu vina mea dar ei exagerează când fac și cea mai mică greșeală, ma înjură și dau in mine

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca esti minor poti sa contactezi protectia copilului sau programe de genu

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Teo29 a răspuns:

Du-te la o ruda daca poti, este cea mai simpla solutie. O bunica sau cineva tot va intelege situatia ta si cred ca te va ajuta. Eventual incearca sa lucrezi vara part-time sa le zici bunicilor sau cuiva, unei rude ca vei plati cumva pentru ca te tin si te ajuta sa reusesti ceva in viata. Dupa ce ai 18 ani, du-te in strainatate...e alta viata acolo, cauti ceva sigur unde au mai fost si alte persoane si spor la treaba, dar pana atunci mai ai de rabdat putin. ( Merita! )

Viata asta e prea frumoasa doar sa ti-o faci singur asa ca RABDARE, indiferent de situatie, viata merge inainte, timpul trece si vei ajunge curand independent ( chiar daca nu te primeste vreo ruda momentan, totul va fi bine! )

| Elide a răspuns:

Păi nu prea poti face multe, mai ales din cauza vârstei, după ce termini liceul, pleci la facultate intr.un alt oras..Pana atunci nu prea ai multe posibilitati, ei își varsă probabil nervii pe tine