| anonim_4396 a întrebat:

Salutare utilizatori TPU, deci azi am fost la scoala la 13:00 iar orele incep la 13:30 si am intrat in curtea scolii iar dupa am vrut sa ies din curtea scolii sa cumpar ceva. Atunci portarul mi-a zis ca n-am voie sa ies si mi-a zis ca, cheama jandarmii. Dupa vreo 5 minute am luat-o la fuga si am iesit din curte, iar portarul le-a aratat jandarmilor ca am fugit. Eu cu colegul meu ne-am intors peste vreo 5 minute iar portarul a reusit cumva sa ma prinda si sa ma bruscheze pentru a ma duce la jandarmi iar atunci am reusit sa fug si nu a reusit sa ma prinda. Intrebarea mea este am voie sa ies din curtea scolii cat timp nu au inceput orele? Si are voie sa ma bruscheze si sa ma ameninte? (mentionez am sub 18 ani)

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Asta tine de regulamentul de functionare interioara al fiecarei scoli, sunt unele scoli la care nu se inchide poarta sau nu au deloc portar...
Daca ti se mai intampla ia-l si tu la intrebari, ce articol din ce lege iti interzice tie ca elev sa iesi daca nu e in timpul orelor. Cat despre jandarmi nu iti face griji, sunt mai mult pentru intimidare si intervin doar in cazuri serioase, nu in cazul tau sau in caz de un chiul.

| Osneros a răspuns (pentru antimulte):

Statutul elevului, articolul 15, litera k interzice destul de explicit parasirea perimetrului unitatii de invatamant, indiferent daca gardianul stie sau nu sa raspunda la intrebare.

| antimulte a răspuns (pentru Osneros):

Are si niste conditii, nu asa abrupt formulat. Ca daca o luam asa..., elevul nu mai pleaca de la scoala nici in vacanta.

| Osneros a răspuns (pentru antimulte):

Ai citit articolul?
Hai ca-ti dau mura-n gura, poftim link:
https://www.edu.ro/......2016_0.pdf

| antimulte a răspuns (pentru Osneros):

Nu ma intereseaza un pdf din 2016, nu sunt elev, deduc ca tu esti elev sau profesor?! Daca ti se pare ok sa fi putin sechestrat... e dreptul tau. Eu de acum 15 ani cand inca eram in liceu nu am acceptat, si nici nu mi s-a impus asta cu forta. Nu o cu lua mura in gura ca asa ramai cu regulamentul.

| Castoru2 a răspuns (pentru Osneros):

Potrivit art. 15, lit. k) din Statutul Elevului, elevilor le este interzis "sa paraseasca perimetrul unitatii de invatamant in timpul programului scolar.subliniez "in timpul programului scolar" si nu era in timpul programului scolar asta e faza.

| Osneros a răspuns (pentru Castoru2):

Sunt student si nu mi se pare corect sechestrarea asta, dar inteleg care e motivul. La mine la liceu nu s-a impus niciodata ramanerea in curtea scolii, nici macar nu aveam gardian. Intram si plecam oricand din curte.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gardianul a procedat corect. Regulamentul scolar il obliga sa nu te lase afara, odata ce ai intrat in curtea scolii.

| Castoru2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Potrivit art. 15, lit. k) din Statutul Elevului, elevilor le este interzis "sa paraseasca perimetrul unitatii de invatamant in timpul programului scolar.subliniez "in timpul programului scolar" si nu era in timpul programului scolar asta e faza si m-a mai si bruscat si nu prea cred ca e ok.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Castoru2):

Daca regulamentul intern al scolii, spune clar ca nu poti parasii incinta scolii, odata pe ai intrat in scoala, pana la terminarea orelor, elevul are obligatia sa respecte aceasta regula.

| Catrice a răspuns:

Te-ai dus la școală, ești obligat ca și elev sa ramai în incinta școlii.
Ca la munca: te duci și pleci peste 8 ore.

| Castoru2 a răspuns (pentru Catrice):

Potrivit art. 15, lit. k) din Statutul Elevului, elevilor le este interzis "sa paraseasca perimetrul unitatii de invatamant in timpul programului scolar.subliniez "in timpul programului scolar" si nu era in timpul programului scolar asta e faza

| Ineys a răspuns:

Daca ai sub 18 ani nu ai voie sa parasesti incinta scolii. Insa, daca ai peste 18 ani, ai voie. Gardianu a procedat corect. Nu aveai voie sa pleci.

| Castoru2 a răspuns (pentru Ineys):

Potrivit art. 15, lit. k) din Statutul Elevului, elevilor le este interzis "sa paraseasca perimetrul unitatii de invatamant in timpul programului scolar.subliniez "in timpul programului scolar" si nu era in timpul programului scolar asta e faza si faza cu bruscatul nu cred ca e ok

| Ineys a răspuns (pentru Castoru2):

Din cate stiu eu la majoritatea scolilor se face ore toata ziua, de dimineata pana seara, deci probabil gardianul nu stia daca tu esti de dimineata pana la amiaza sau de dupa amiaza pana seara. Ce face in cazu asta? Normal ca nu se risca. Cat despre bruscat nu stiu ce sa zic, nu stiu cat de rau te-a bruscat.

| Castoru2 a răspuns (pentru Ineys):

M a intrebat ce clasa sunt si i-am zis ca a 8a toate clasele de gimnaziu incep orele la 13:30..si eu ajunsesem cu 30 min inainte

Răspuns utilizator avertizat