| Sebastian67 a întrebat:

Salutări tuturor! Am si eu o problema, nu stiu cat de graava/ mica este. Orice problema pe care o am indiferent daca este mica in mintea mea o fac de 5-6x mai mare, imi imaginez tot felul de lucruri, cum pot scăpa de acesta problema? Trebuie sa ma duc la psiholog? Mentionez ca am 17 aproape 18 ani

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Nee, nu este cazul sa ajungi la psiholog inca.Ai prostul obicei sa analizezi prea mult situatia, probabil ai si o imaginatie bogata, si stai si o gandesti la nesfarsit.Ce iti pot spune este ca intre ceea ce ne imaginam noi si adevarata situatie, in 80 % din cazuri exista o mare diferenta si cam niciodata nu iese asa cum te gandesti tu. Ocupa`ti timpul cu alte lucruri, probabil nici nu faci prea multe momentan, care sa-ti tina mintea ocupata. Evita sa creezi, asculti, gandesti probleme dupa ora 17:00. Oricum chiar daca ai face`o, este probabil sa nu le poti rezolva pana a doua zi.O minte ocupata, nu prea are timp sa gandeasca la nimicuri.

1 răspuns:
| Alexandr1457Antonia a răspuns:

Nu mai te gândi la asta incearca sa, fii mai optimist