| Anablandiana0000000 a întrebat:

Scriu si eu aici ceea ce ma deranjează pe mine de ceva vreme..cu gândul că voi primi câteva sfaturi. Am o problemă cu părinții mei. Mă țin toată ziua în casă, nu-mi dau niciodată bani sa ies si eu undeva, desi sunt. Nu ies cu nimeni. Mă "compătimesc" că nu am pe nimeni, dar dacă mă cheamă cineva afară nu mă lasă. Toată ziua stau în casă și învăț. Da, e vară, dar am Bac la anul si am luat lucrurile în serios. Chiar si așa, am nevoie de socializare..simt cum am ajuns vârsta de 17 ani, dar n-am trăit deloc. Mereu am fost ținută ca într-o buclă, ca într-un glob de sticlă. Chiar de multe ori zic că abia așteaptă să ies la salariu ca să ne facem casă împreună. Cum ar veni că se mută cu mine si familia pe care o voi avea eu. Țin la ei, doar sunt părinții mei, dar sunt de-a dreptul sufocanți. Nu știu ce să mai zic, să mai fac sau cum să gândesc situația. Cred că singura oportunitate ar fi să fac facultate si sa lucrez în același timp si sa mă mut de acasă până la urmă. Eu vreau sa socializez cu lumea. Ei ca oameni sunt închiși. Nu avem prieteni de familie, nimic. Stiu doar de muncă si bani, atât. Cred ca de asta nu înțeleg nici ei la rândul lor nevoia mea de comunicare, de a aparține unui colectiv de oameni..nu stiu.ce părere aveți?

4 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Strange-te cu ei intr-o seara la masa si spune-le pe un ton calm si smerit, cum ca tu nu prea mai esti fericita, ca ai vrea sa mai iesi si tu cu prietenele, sa te joci cu ele, si ca te simti inchisa si singura si trista din cauza asta...si poate ei vor intelege si te vor lasa sa mai iesi.

| zurick a răspuns:

Ești dintr-un oraș universitar?
Trebuie să vorbești cu ei și să le explici că ai nevoie să ieși, să comunici, să experimentezi, iar ei trebuie să aibă încredere. Nu e normal să stai doar în casă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura solutie e sa vorbesti cu parintii tai si sa le explici situatia.Nu conteaza ce parere avem noi sau ce gandim despre situatia ta, conteaza ce parere au ei despre ce vrei tu sa faci

| Dyagymmieredulce90 a răspuns:

Parintii tai au prins vremea comunismului. Nu poti avea pretentia ca ei sa inteleaga. Iti dau doua variante. Accepta situatia sau schimb-o. Daca accepti situatia, trebuie sa te complaci pana ajungi la facultate, unde lucrurile cu siguranta se vor schimba. Poti schimba situatia incercand sa te impui. Sa incepi sa nu mai accepti regulile cu care ei te conditioneaza. Ai mare grija, nu ai experienta cu oamenii, cand incepi sa iesi sa nu cazi prada. Sa nu povestesti nimanui problemele foarte personale. Unele lucruri trebuie sa ramana pentru noi. Ai grija la baieti big grin nici eu nu sunt ceea ce par. O alegere proasta iti poate influienta o viata intreaga, iar cu dragostea nu te joci. Cand ai inceput sa iubesti, extrem de greu mai poti da inapoi.