| raduspace10 a întrebat:

Se mai pune asa multa populara la nunti si in ziua de azi? Ultimele nunti la care m-am prezentat au fost prin 2012 si se casatoreau persoane nascute cam pe la inceputul anilor '80, si imi amintesc ca se baga populara la greu. Intrebarea se pune, astia mai "tineri" (de au acum 30 de ani) inca mai baga populara? Ce credeti despre cum o sa fie nuntile prin 2030, cand o sa se insoare cei mai multi din generatia '95+?

4 răspunsuri:
| Bariel a răspuns:

In 2030 nu cred ca o sa mai prea fie nunti, cei tineri sunt din ce in ce mai multi atei, si oameni care nu cred in casatorie

| raduspace10 explică (pentru Bariel):

Nu cred ca este chiar asa cum spui. Or fi ei atei, insa au parinti care sunt inca credinciosi. Pe scurt, cel mai probabil o vor face "de dragul parintilor" si "ca sa fie in rand cu lumea". Mai ales ca, la urma urmei, nuntile sunt si un fel de mod prin care poti face ceva profit. Cred ca ele, daca se vor reduce intr-un mod substantial, asta se va intampla undeva dupa 2060, pentru ca atunci ar fi vorba despre copiii celor care, sa zicem, acum s-ar casatori prin 2030, si care ar impartasi aceleasi principii cu parintii lor.

| uchihasasuke09 a răspuns:

Cum se schimba vremurile asa se schimba si muzica.

| raduspace10 explică (pentru uchihasasuke09):

Eu stiu ce spui. Dar nuntile par mai degraba un "stereotip". Astia nascuti in 1980, au prins adolescenta si tinerete de la 20 si ceva de ani in anii '90 si 2000. Adica, pe scurt, in afara unei perioade foarte mici de timp, n-au prins perioada aia cu muzica populara + comunista. Si atunci, de ce tot baga? Parerea mea, pentru ca sunt invitati mai in varsta care au avut mai multa tangenta cu perioada aia. Parerea mea e ca s-ar schimba muzica cand grupul de pesoane nascute inainte de 1970-1975 ar deveni o minoritate ( si cand ma refer la minoritate ma refer chiar o proportie foarte mica, nu stiu, 20% din nuntasi de exemplu )