| anonim_4396 a întrebat:

Merită să mai continui liceul la profesională? (Nu doresc să fac clasele 11 și 12 ca sa pot lua bacul) Sunt clasa a 9-A la 17 ani. Motivul pentru care nu am mai fost 2ani, din cauza bullingului... Mă pricep să repar telefoane, calculatoare. Dau fundă, Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil pentru tine sa mai faci liceul la curs de zi, odata ce nu mai ai varsta corecta.
Dar te poti inscrie la liceu curs SERAL, unde vei face obligatoriu 13 calse, doar cate 4 ore pe zi, doar seara (de la ora 17 la 21), fara sa-ti mai dea nimeni bulling sau sa te sicaneze.

Cu reparatul calculatoarelor si telefoanelor nu vei face nimic, fiindca nu te angajeaza nimeni cu 9 clase, fara un liceu terminat.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Cu 8 clase poți face ceva? Nu doresc sa devin ceva foarte mare în viață... Mulțumesc pentru răspuns oricum.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"să m ai continui liceul la profesională?"

liceul NU e profesională. Orice școală "merită" făcută măcar să inveți să scrii.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu toți putem să fim cum sunt alți. Dacă alți știu să scrie corect bravo lor, Macar de asta sunt și ei buni?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Baftă

| Hyperion7 a răspuns:

Man,nu știu,dar am un deja cu că ți-am mai răspuns la întrebare sau poate mi s-a părut? Nu știu.
Poate tu te pricepi sa repari telefoane,dar daca nu ai un certificat sau ceva sa ateste acest lucru,nu știu dacă ai vreo șansă,asta daca vrei să-ți deschizi un service GSM,dar daca vrei tu sa repari pe bani cunoscuților,asta e altceva,dar trebuie sa devii foarte bun pe asta daca vrei sa devii cunoscut și să faci și mai mulți bani.
Înainte de asta,o școală,fie și o profesională te ajuta cât de cât sa ai un loc de muncă pe viitor,crede-mă,fără un certificat /diploma in ziua de azi ești nimeni! Ai sa-mi dai dreptate mai târziu
Vis-a-vis de golanii care îți dau bullying, bro,transfera-te la o școală mai de doamne ajuta și nu te lasa așa, lumea în general e foarte rea, dar tine și de tine cat le permiți, daca le permiți să te calce pe ștaif... evident că-ți sar în cap.
Vrei sa vorbim mai multe în privat?
Daca da, lasă-mi te rog un mesaj la mihai._. 1829
Numai bine!