| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am vârsta de 17 ani fiind clasa A 9-A, Se merită să m ai continui liceul la profesională 3 ani? (Nu doresc sa fac clasele 11 și 12 ca sa pot lua Bacu ul.)
Dau funda, Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Nanami17 a răspuns:

Lasă că și eu am 17 și sunt la liceu, în a11-a și fac naveta.Plec de dimineață la 05:00 de acasă și ajung acasă la 18:00 seara.Deci, de ce n-ai mai continua? În joc este viitorul meu și chiar dacă e obositor cu acest program, tot merg. Sfatul meu e să mergi în continuare, fie profesională sau nu, pentru că chiar contează acele clase.

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Da.

| 99290 a răspuns:

Cum simiți. Gândește pe termen lung. Ți s-ar putea părea mai ușor acum să renunți să te mai duci la școală, dar nu știi ce șanse ai fi avut sau ce oportunități ar fi apărut pe drum dacă alegeai să continui. Cum simți tu că este cel mai bine, si nu doar să-ți fie bine acum; ci și peste ani, și un bine de la care poți să crești spre și mai bine. Gânduri bune și sărbători în liniște!