| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Am o stare de ****, nu am ce sa fac, nu am cu cine sa vorbesc pentru ca i don t have friends :happy, parintii mei se cearta mereu, imi vine sa ma omor din cauza scolii ( am probleme, nu prea conteaza asta )

imi iubesc viata yey! vreau si eu sa am cu cine sa ies afara din casa, de cand a inceput vacanta asta, numai in casa am stat. ce as putea sa fac? :\ am o stare foarte naspaa, nu stiu daca ma intelegeti ..nu mai suport starile astea :/

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa fii mai sociabil la scoala/liceu/facultate. Interactioneaza cu oamenii si ei te vor observa. Chiar daca nu esti apropiat de anumite persoane, nu strica sa ii inviti tu undeva. Chiar daca unii te vor refuza, vei vedea ca si ei la randul lor te vor invita pe tine.

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru anonim_4396):

Cand incerc sa vorbesc cu cineva necunoscul, ma balbai, ma incurc, fac ca toate alea. nici macar nu pot sa privesc persoana respectiva in ochi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaaaaaConstantin22):

Asta pentru ca esti doar timida. Nu te mai gandi ca lumea te va judeca pentru ce spui sau ce gesturi ai. Eu, spre exemplu, sunt o persoana foarte dinamica, gesticulez mult, dau din maini zici ca imi iau zborul dar asa mi-e firea cui nu ii place poate sa plece. Incearca sa-ti invingi timiditatea si vei vedea ca dupa un timp vei fi mai in largul tau. Daca vrei, pe mine m-au ajutat, implica-te in voluntariate, conferinte, workshopuri unde interactiunea cu oamenii e esentiala. Vei prinde si curaj si iti vei face si prieteni

| Tssssssss a răspuns:

Nici eu nu am prieteni si tot in casa am stat vacanta asta, dar sa stii ca m-am tot gandit si nici nu am nevoie de "prieteni", decat sa ma vorbeasca pe la spate sau altele mai bine fara, plus ca daca cei pe care ii cunosti deja si sunt de-o seama cu tine nu au vrut sa fie prietenii tai inseamna ca nu sunt potriviti pentru asta, deci mai trebuie sa cauti si sa astepti

| comsaenoh a răspuns:

Stiu cum te simti, am avut aceeasi problema pana cand am ajus la liceu. Pe a 9a m-am hotarat sa imi fac prieteni am inceput sa ii intreb pe altii ce fac dupa scoala cine iese afara, daca ma cheam si pe mine si incet, incet am facut rost de ceva prieteni desi nu am scapat de acea stare de tot. Daca vrei sa povesteti cu cineva sunt disponibil mai ales daca te pot ajuta.