| sickolv a întrebat:

Merită să merg la științe ale naturii, chiar dacă nu sunt excelentă la fizică și la matematică și chimie sunt de 8-9?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În opinia mea științe ale naturii e cel mai greu profil, deci dacă ești mediocră la aceste materii probabil vei trece cu medii nu foarte onorabile. Ceea ce nu e tocmai important, dacă pe tine te interesează științele și înveți. Dacă vrei să dai la medicină, e greu (dar nu imposibil) să dai de la alte profile. Deci depinde ce scopuri ai, dar să mergi la acest profil doar de dragul de a merge o să fie teroare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi că la mate info dai bacu din mate m1, acolo belea

| KrYpToCiD a răspuns:

Nu vei primi raspuns la intrebarea ta, cel putin nu asa cum te astepti. Intrebarea corect pusa este: vrei sa urmezi un profil de "real?". De la un astfel de profil poti merge mai departe la orice facultate ( cel putin de la noi din tara) care are la baza matematica, informatica, fizica, chimie, biologie diferenta e ca daca o sa vrei sa urmezi o facultate bazata pe profilul pe care nu il urmezi tu, de exemplu mate-info, trebuie sa muncesti mai mult, pe langa liceu, ca sa ajungi la nivelul colegilor tai de la profilul respectiv si poate chiar sa ii intreci. Am avut colegi in facultate care nu au urmat mate-info ci stiinte ale naturii si nu au nici o treaba, au invatat ce le lipsea si tin pasul. Mai greu este cand incerci sa mergi la Litere sau Filozofie, deoarece colegii de la uman ( Stiinte sociale, Filologie etc) studiaza mult mai mult partea asta, pe cand mate-info si stiinte ale naturii sunt bazate pe stiinte exacte. O alta optiune este sa intrii la un profil si dupa sa ceri un transfer ( asta implica niste teste de echivalare a diferentelor).

Ca si regula de aur, pentru tine si pentru altii in aceeasi ipostaza, liceul si facultatea nu sunt chiar prapastii fara de intoarcere, sunt niste rascruci de drumuri. Inveti la abele chestii intutile pe care poate nu o sa le folosesti nici o data, dar au rolul de a-ti arata ce iti place tie sa faci cel mai mult.

Un exemplu concret: In generala, iti placea matematica si chimia. DIn start alegi un profil real. Mate-info sau Stiinte ale naturii? Iti place mai mult matematica, mergem la Mate-Info.
Acolo se schimba profesorii, se schimba gusturile in legatura cu materiile, incepe sa iti placa informatica mai mult, ai 3 ani sa te gandesti ca al 4lea trebuie sa muncesti pentru visul tau. Vrei sa mergi pe informatica mai departe, la facultate? Alegi o facultate pe masura. Acolo nu o sa inveti doar un singur limbaj de programare, inveti putin din mai multe, dupa care, cand te angajezi iti te specializezi pe un singur limbaj.
Daca esti la Mate-Info dar vrei sa mergi pe biologie, ca iti place mai mult? Nu e problema, te apuci de admiterea la Medicina mai repede, si invetii sa tii pasul cu cei de la Stiinte ale naturii. Intrii la medicina, alegi medicina si dupa o specializare, sau Farmacie si dupa o specializare.

TOT ce conteaza momentan este sa ajungi la un liceu reputabil pe profilul pe care iti doresti, care sa aiba profesorii care sa te indrume si sa poti realiza daca iti place materia sau nu. Si oarecum e degeaba sa mergi la Stiinte ale Naturii doar pentru ca acolo "se face scoala" nu ca si la Stiinte sociale, daca tu nu ai nici o treaba cu una din stiintele exacte. Daca realizezi ca nu iti place, poti sa te transferi oricand dar asta implica mici batai de cap in plus.

SUMAR: Asa cum am zis, alegerea ta momentan e sa urmezi un profil care ti se potriveste cel mai bine in momentul acesta la un liceu cat mai bun. Restul se schimba de la sine ( te orientezi mai bine cand te pregatesti de facutlate) sau foarte drastic, cand vrei sa te transferi la un alt profil.