| John123 a întrebat:

Se poate ca antrenamentul zilnic sa-mi dauneze in viitor? Antrenamentul consta in 200 flotari, 100 abdomene, 50 tractiuni, si multe ridicari de gantere(5kg).Momentan arat destul de bine,adica am patratele,pieptul dezvoltat,la fel si mainile dar sunt foarte intrigat daca incetez sa-l mai fac, mi se intampla ceva pe viitor..scade masa musculara etc? Mentionez ca am 16 ani 1, 75m si 63 kg.Astept raspunsuri!

23 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce masa musculara la 63 de kg si in plus asta e antrenament de copil mic.

Tu nici macar nu acorzi cele 48 de ore necesare pentru refacerea masei musculare.

Cand vrei muschi te apuci de sala, lucrezi fiecare grupa intens odata / saptamana cu greutati, MAXIM 10 repetari / serie, cand poti mai multe, maresti greutatea.

Daca tu azi faci 200 de flotari in primul rand sunt prea multe pentru masa musculara ( pentru muschi se mareste greutatea folosita, NU numarul de repetari ) si in al doilea rand, daca a doua zi poti sa faci iar 200 imi dau seama ce "intens" a fost antrenamentul tau, dupa un antrenament cu adevarat intens a doua zi trebuie sa ai macar putina febra.

Cu flotari lucrezi doar partea de jos a pieptului => pieptul dezvoltat din parti.

Cate proteine consumi zilnic? Alimentatia e cea mai importanta cand vrei muschi.

P.S. : 10 ridicari cu o gantera de 25 de kg valoreaza de 100000 ori mai mult decat "multe ridicari cu 5 kg" cum faci acum.

| John123 explică (pentru Cosmin86):

Poti sa ma crezi sau nu, dar am masa musculara dezvoltata oarecum.Nu fac cu greutati mari ca nu vreau sa cresc in bicepsi etc.Fac chestiile astea pentru definire, adica sunt slabut dar se cunosc toti muschiii pe mine, nu trebuie sa ma fac cat dulapu`

| John123 explică (pentru Cosmin86):

Si poate o fi antrenament de copil mic dar am 39 in biceps si 35 in antebrat mie mi se pare ca am ceva masa musculara...plus ca e super definit, atata doar ca sunt usor la kg..am oase usoare nu stiu, nu prea am grasime corporala sa-ti zic sincer.

Răspuns utilizator avertizat
| John123 explică (pentru Vladonelol):

Voi nu ati inteles ce am postat eu..parca vorbesc alta limba.
Unu la mana "nu cred ca fac muschi tragand de fiare"-cum zici tu.Doi la mana nici nu vreau sa fac muschi, eu vreau doar sa fac efort sa cresc rezistenta fizica plus ca de la tot ce fac eu am super multa definire musculara, crede-ma.Sa revenim la subiect, intrebarea mea spune asa: imi va dauna chestia asta in viitor? Adica e gresit sa incep sa fac asta de mic? Sau nu e corect ce fac..afecteaza oasele, cresterea ceva? Asta ma tot chinui sa va explic.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru John123):

Nu are ce sa-ti afecteze, ca nu pui presiune pe coloana. Cresterea ti-o afecteaza exercitii de genul : genuflexiuni cu haltera pe umeri, presa militara, indreptari cu haltera, etc., care iti pun presiune pe coloana.

Flotari, tractiuni, abdomene, sunt cele mai banale exercitii, nu sunt intense, nici macar nu iti pun presiune pe ceva, deci fa-le in continuare.

Apropo, ca fapt divers, nu am auzit de nimeni sa faca definire la 63 de kg, definirea se face cand depasesti 80 de kg de muschi. Sunt oameni si peste greutatea aia super definiti.

Apropo, masa musculara se masoara in KILOGRAME in primul rand, cand tragi de fiare si iti cresc muschii cresti si in greutate, evident.

39 in brat la greutatea ta? Sigur te-ai masurat bine? laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vladonelol):

Stiu, de-aia am recomandat 1 grupa / saptamana. acum depinde, la o grupa mica, cu alimentatia + suplimentele potrivite, se poate reface in 48 de ore, cu toate ca mereu am acordat mai mult timp, just in case happy

| Pitzipoanca a răspuns:

Antrenamentul iti face doar bine. Evident ca, daca renunti, masa musculara pe care o ai in momentul de fata va scadea. Cam in 2 saptamani dupa ce renunti la antrenamente se vede bine ca nu le mai faci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Nici tu n-ai nicio treaba cu sportul asta

Răspuns utilizator avertizat
| John123 explică (pentru Vladonelol):

O sa postez o poza cu mine. daca chiar nu crezi si da am app 39 in biceps, stiu ce inseamna 39 cm.Si faza cu definirea la 80 kg...sau cat a zis cosmin nu ma pricep, nu fac bodybuilding, fac doar box si volei plus antrenamentul pe care l-am postat.Mi se cunosc destul de bine toti muschii cand ma incordez, adica nu am numai masa sa zici ca arat ca un gras ce face sala.Si chiar am 63 kg nemancat, nebaut. dimineata

Răspuns utilizator avertizat
| Pitzipoanca a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci... gantere de 5 kg = sport? Eu am raspuns intrebarii postate, nu am putut anticipa ce doreste sa stie si sa ma pliez pe asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Nu, ma refeream la ce-ai zis tu, ca dupa 2 saptamani scade masa musculara.

1. care masa musculara cu gantere de 5 kg laughing
2. e o perioada prea scurta, chiar e recomandat periodic sa iei pauze de 2-3 saptamani sa se refaca articulatiile. Dupa cel putin 6 - 12 luni se pauza incepi sa scazi vizibil in masa ( asta in cazul in care chiar ai asa ceva )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vladonelol):

Cred ca mai ai de asteptat happy

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Cosmin86):

Aia cu scazutul masei musculare am auzit-o la un tip care facea sala foarte serios. A avut o pauza lunga, in 2 saptamani a inceput sa se vada si a renuntat de tot.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Eu am facut 2 ani sala tot serios si apoi am avut pauza de peste 1 an, si nu se vedeau mari diferente. Cine stie cum facea tipul ala sala, poate era genul care voia sa puna muschi cu 3 mese pe zi laughing

Si acum la 3 luni iau 3 saptamani pauza, sa se refaca articulatiile, si dupa 3 saptamani de pauza trag exact la fel, pauze de 2-3 saptamani periodice chiar sunt recomandate.

Muschii scad mult mai lent decat ii pui.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai, el facea sala de 2 ori pe zi, avea regim aproape exclusiv proteic, respecta toate regulile, lua creatina si mai scapa si in steroizi. A pornit de la 65-70 de kg si a ajuns la 105. Primele 10 kg le-a pus intr-o luna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Pai nu prea respecta toate regulile.

1. La steroizi cam asta e efectul cand iei pauza, se duce naiba. Si la creatina la fel, din cauza retentiei de apa, probabil le lua si dupa capul lui, fara ciclu de recuperare, fara supravegherea unui medic, etc.

2. Sala de 2 ori pe zi fac profesionistii care mananca 3-4 kg de carne pe zi, nu copiii mici care abia au vazut steroizi, muschii cresc in zilele de pauza, NU cand tragi de fiare, se pare ca a "omis" acest detaliu foarte important

3. Regim exclusiv proteic ai cand slabesti si mentii masa musculara, cand vrei sa pui muschi seriosi consumi si carbohidrati la greu

Deci poti sa-i spui felicitari, si-a fortat corpul cu steroizi ( si probabil si-a facut si praf sanatatea ) degeaba.

| Leops a răspuns:

nu o sa tise intanple nimica da cred ca o sa tise scada masa musculara ca totusi mai pui ceva pe tine intre tinpwinking

| mesteru525 a răspuns:

Continua linistit n-o sa patesti nimic

| John123 explică (pentru mesteru525):

Chestia e ca eu vreau sa renunt la el, ma oboseste fizic si psihic, adica nu mai am chef de nimic toata ziua, ma plictiseste intr-un fel plus ca ma simt deja destul de puternic si am ajuns unde trebuia. Daca renunt se intampla mare lucru? fac antrenamentul asta de vreo 5 luni aproape in fiecare zi1