| alisa_4903 a întrebat:

Simt nevoia sa spun ce simt, ce mi se intampla la cineva care nu ma cunoaste pentru ca uneori e mai bine sa vorbesti cu cineva necunoscut si sa te descarci. Nu prea stiu cum sa incep...mama mea este o fire foarte dificila...am avut primul prieten dar a fost de acord deoarece suntem departe, adica el e in Romania si eu sunt intr-o tara straina. Am fost in vara acasa si ne-am intalnit dar apoi a trebuit sa ma intorc inapoi. Oricum eu nu il iubesc sau probabil sentimentele mele au disparut fata de el si vreau sa ne despartim pentru ca oricum relatia nu cred ca va rezista la o distanta asa de mare. El ma iubeste si ar fi in stare sa faca orice pentru mine, a reactionat foarte urat cand i-am spus ca vreau sa ne despartim si nu a fost de acord. Dar nu pot sa il tin asa. O sa treaca totul. Faza e ca acum am inceput sa vorbesc cu un baiat si trebuie sa ma intalnesc cu el...si el e roman si sta in aceeasi tara ca mine. Doar ca i-am spus mamei si a reactionat urat. a spus ca nu pot sa fac ce vreau eu.si la ea daca ma intalnesc cu acel baiat inseamna ca sa avem o relatie imediat si sa ajung la el in pat. Nu am de gand sa fac lucrul asta pentru ca nu sunt pregatita si deocamdata cred ca e prea devreme. Doar ca ea nu intelege si mereu e aceeasi problema. Stiu ca imi vrea binele, dar in felul asta ma face sa sufar. Nu sunt genul de fata care sa umble cu baieti si sa ii schimb ca pe papuci. abia am avut primul prieten si asa mi-a fost destul de greu...nu sunt urata si nici proasta.doar ca am anumite principii si le respect. As vrea ca mama sa aiba mai multa incredere in mine. Cu ea nu pot sa vorbesc pentru ca imediat incepe sa tipe sau sa ma jigneasca. Nu stiu cum sa o mai iau si sa o fac sa inteleaga ca cum sunt de fapt. Cred ca nici nu stie cum sunt in realitate din moment ce nu prea vorbim asa deschis. Ea considera ca nu pot sa iau propriile mele decizii si etc. Nu spun ca sunt destul de matura dar as vrea sa fiu mult mai apropiata de ea. Nu stiu cum sa o fac sa inteleaga sa ma lase sa ies cu acest baiat macar sa ne cunoastem. El trebuie sa vina sa ma ia de acasa. Nu facem nimic rau daca iesim, dar ea nu intelege. Cam atat am avut de spus, sper sa nu va plictisiti. (In caz ca am uitat sa scriu ceva, voi spune pe parcurs.) Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Pai daca chiar nu exista nici o posibilitate sa vb cu mama ta, si daca consideri ca ea chiar nu te intelege ai putea sa te intalnesti cu el fara ca mama ta sa stie. ori dupa scoala. sau ii spui ca iesi afara cu prietenele. si poti sa te intalnesti cu el... dar o sa iti fie f greu sa ai o relatie fara ca mama ta sa stie.
la faza cum ca nu te intelegi foarte bine cu mama ta nu stiu ce sa iti spun.chiar daca ea se poarta mai rautacios cu tine eu zic totusi tu sa ii demonstrezi ca esti o persoana buna, rabdatoare, sa'i dovedesti ca esti ceva mai matura decat crede ea, incearca sa ii acorzi mai mult ajutor, sa petreci mai mult timp pe langa ea. chiar daca la inceput nu prea vorbiti. apoi spune-i ca ai crescut si ca, crezi si tu ca ar fi cazul sa ai un prieten .incearca sa iesi mai mult pe afara si cu baieti si cu fete si sa iti inviti mai multi preieteni pe la tine. poate ca ea nu iti cunoaste prietenii si de aceea nu prea are incredere cu ce fel de persoane te intalnesti tu. asa ar putea trece pe la tine si acel baiat. nu cred ca daca ar veni intr-o zi la tine si ar intreba de tine. mama ta nu te-ar lasa pana afara sa povestesti cu el .deci cat mai multa dovada de responsabilitate si maturitate si cu timpul o sa fie mai intelegatoare ii destul de greu. dar ia-o usorwinking

| Licurici_2296 a răspuns:

Mama mea e exact la fel + e foarte manipulatoare + si eu locuiesc intr-o tara straina insa nu stiu cum, dar\am reusit sa ma ajute sa il iau si pe pr meu - dar nu vreau sa-mi aduc aminte cate reprosuri au urmat. daca vrei sa vbim. trimite-mi un mesaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce trebuie sa vina sa te ia de acasa? mama mea nu a stiut niciodata ce prieteni am eu, logic, ca are alte conceptii de viata, are si alta varsta, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna draga mea happy
Stii ca relatiile de la distanta nu tin, cred ca a facut bine ce ai facut, si probabil ca mama ta a fost de acord deoarece stie ca distanta nu va poate apropia mai mult de o jumatate de metru happy
Probabil ca mama ta te crede o naiva, ar trebui sa ii dovedesti ca nu este asa. Incearca sa ii castigi cat mai multa incredere, si asa va stii ca fata ei nu umbla cu orcine. Dovedestei ca esti destul de mare, pentru a te putea hotara singura in privinta deciziilor ce trebuie luate in viata ta personala.
Esti matura dart nu pot spune chiar ce varsta ai, pentru ca toti uneori suntem confuzi si putem gresi, ar mama ta incearca sa te protejeze de aceste greseli... si poate nu se mai gandeste daca tu o sa suferi sau nu cu adevarat. iti dai seama ca ea nu mai poate trai sentimentele adolesentine, si nu poate sa simta ce simti si tu happy
Da -i ocazia mamei tale sa-l cunoasca pe cel care il placi, si incearca sa o convingi sa ii dea o sansa, promitandu- ca nu vei face nimic necugetat fara ai cere sfatul, Spune-i ca numai esti atat de imatura incat sa caz prada idiotilor care incearca sa profite de tine, si spune-i ca aceasta persoana pe care o placi.

Sunt sigura ca te vei descurca happy sa nu incerci sa o faci pe ascuns pentru ca daca va afla nu va mai avea niciodata incredere in tine. Mult succes kiss

| laureana09 a răspuns:

Mult depinde cum tu o faci pe mama ta eu tot sunt acum in alta tara dar sunt din Moldova ar trebui sa vorbesti mai serios cu mama ta sa-i spui mama de ce nu intelegi ca stiu ce fac si daca ies cu prietenii nu fac nimic rau spune-i ca poti sa te controlezi singura daca incepe a striga la tine spune-i mama eu acum cu tine am vrut sa vb ca cu o persoana matura tu crezi ca eu sunt chiar atit de mica ea va intelege ceva! Sper sa fie totul bine!

| laureana09 a răspuns:

Da are dar oricum încearca sa faci asa cum tiam spus vorbeste cu ea si intreab-o daca vezi ca incepe a striga spune-i mama eu am vrut sa vorbim asa ca persoane mari tu nu ma intelegi defel iti spun eu ca o sa te inteleaga