| aanonimm a întrebat:

Simt nevoia sa spun ce simt, ce mi se intampla la cineva care nu ma cunoaste pentru ca uneori e mai bine sa vorbesti cu cineva necunoscut si sa te descarci. Nu prea stiu cum sa incep...mama mea este o fire foarte dificila...am avut primul prieten dar a fost de acord deoarece suntem departe, adica el e in Romania si eu sunt intr-o tara straina. Am fost in vara acasa si ne-am intalnit dar apoi a trebuit sa ma intorc inapoi. Oricum eu nu il iubesc sau probabil sentimentele mele au disparut fata de el si vreau sa ne despartim pentru ca oricum relatia nu cred ca va rezista la o distanta asa de mare. El ma iubeste si ar fi in stare sa faca orice pentru mine, a reactionat foarte urat cand i-am spus ca vreau sa ne despartim si nu a fost de acord. Dar nu pot sa il tin asa. O sa treaca totul. Faza e ca acum am inceput sa vorbesc cu un baiat si trebuie sa ma intalnesc cu el...si el e roman si sta in aceeasi tara ca mine. Doar ca i-am spus mamei si a reactionat urat. a spus ca nu pot sa fac ce vreau eu.si la ea daca ma intalnesc cu acel baiat inseamna ca sa avem o relatie imediat si sa ajung la el in pat. Nu am de gand sa fac lucrul asta pentru ca nu sunt pregatita si deocamdata cred ca e prea devreme. Doar ca ea nu intelege si mereu e aceeasi problema. Stiu ca imi vrea binele, dar in felul asta ma face sa sufar. Nu sunt genul de fata care sa umble cu baieti si sa ii schimb ca pe papuci. abia am avut primul prieten si asa mi-a fost destul de greu...nu sunt urata si nici proasta.doar ca am anumite principii si le respect. As vrea ca mama sa aiba mai multa incredere in mine. Cu ea nu pot sa vorbesc pentru ca imediat incepe sa tipe sau sa ma jigneasca. Nu stiu cum sa o mai iau si sa o fac sa inteleaga cum sunt de fapt. Cred ca nici nu stie cum sunt in realitate din moment ce nu prea vorbim asa deschis. Ea considera ca nu pot sa iau propriile mele decizii si etc. Nu spun ca sunt destul de matura dar as vrea sa fiu mult mai apropiata de ea. Nu stiu cum sa o fac sa inteleaga sa ma lase sa ies cu acest baiat macar sa ne cunoastem. El trebuie sa vina sa ma ia de acasa. Nu facem nimic rau daca iesim, dar ea nu intelege. Cam atat am avut de spus, sper sa nu va plictisiti. (In caz ca am uitat sa scriu ceva, voi spune pe parcurs.) Ce sa fac? (imi pare rau ca [un aceeasi intrebare dar nu a mai mers contul vechi pe care il aveam si a trebuit sa imi fac altul)

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Poarta o discutie mama - fiica in adevaratul sens al cuvantului. Explica-i ca e viata ta si ca incepi sa simti foarte acut lipsa unui iubit atunci cand vezi in jurul tau numai indragostiti. Spune-i ca tu suferi din cauza asta. Explica-i ca iti place acest baiat si ai vrea sa il cunosti mai bine. Asigur-o ca nu vei incepe viata sexuala pana la o varsta sigura si ca niciodata nu vei avea relatii sexuale cu un baiat pe care nu il cunosti suficient de bine. Explica-i ca trebuie sa aiba incredere in tine. Spune-i ca trebuie sa iti fie alaturi si nu sa te descurajeze. Spune-i ca vrei si tu ca orice fata sa aiba un baiat alaturi care sa o iubeasca. Spune-i ca tu pe moment vezi pe el in locul acestui baiat. Spune-i ca poate nu o sa mearga relatia dar ca vrei sa incerci. Spune-i ca te doare mult faptul ca nu are incredere in tine. Spune-i ca tot ce vrei e sa ai o relatie cu baiatul pe care il placi.

4 răspunsuri:
| andytza a răspuns:

O singura persoana in lumea asta nu te va trada niciodata, indiferent de ce ai face, iar acea persoana e mama! Iti ofera o iubire neconditionata in timp ce prietenul, sotul sau amica cea mai buna o vor face chiar si invlountar.Eu sunt de acord ca mama trebuie sa fie apropiata de fata ei dar vezi tu, exista o limita in orice! Poate ar trebui sa iesi, sa vezi ce fel de baiat e, daca merita sa-l prezinti mamei... iar doar dupa ce consideri tu ca poate fi o relatie stabila sa faci pasul! Poate vei ramane dezamagita iar mamei nu i-ar face placere sa vada asta si atunci ar incepe cu idei genu:`Vezi? Ti-am spus eu!`.

| BaddieBae a răspuns:

Pai in primul rand e decizia ta cu cine vrei sa fi si in al doilea rand daca nu accepta stii cum se spune ''ce nu stie nu ii poate face rau''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai postat aceasta intrebare identica, am sa-ti raspund ca si atunci, de ce trebuie sa stie mama ta de prietenia ta? mama mea n-a stiut nici o relatie pe care am avut-o, ii complic existenta povestind in felul acesta sta cu grije cine o fi ala, unde merge cu ea, nu-i spune, n-are sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intr-adevar vrei ca mama ta sa stie de relatiile tale sau nu ai cum altfel, incearca sa discuti cu ea, spune-i sa nu te mai jigneasca si sa asculte ceea ce ai de spus.Stiu ca e greu sa didcuti cu mama despre relatiile tale, dar te-ai gandit vreodata, ca poate ea are motivele ei sa sse comporte asa cu tine, poate a patit ceva cand era de varsta ta si nu doreste sa suferi si tu, cum probabil a suferit ea. Incearca sa te apropii de ea, sa discutati, pentru inceput, nimicuri, sa te cunoasca si ea mai bine, sa0si dea seama de felul tau si de principiile tale si in acelasi timp sa o cunosti si tu. Multa bafta.