| IonutPetre12 a întrebat:

Slaut Tpu.Trec clasa a 10.Am anxietate sociala si pe a 9 am avut un coleg cu care ma intelegeam mai bine cu el si stateam in banca.Acum el s-a mutat.In timpul orelor desi aveam anxietate sociala spuneam glume cu voce tare s pe majoritatea ii faceam sa rada.Mai ales pe fata de care-mi place.Acum a zis pe grupul clasei ca ea vrea sa stea fix in banca mea, fix in locul meu.I-am zis ca eu nu ma mut si a spus ca daca vreau sa stau cu ea si eu am spus da, dar indirect.Pana acum aveam emotii cand ma gandeam la scoala, cu cine o sa stau in banca, etc dar acum am emotii si mai mari.La scoala am note bune, sunt printre primii desi am o situatie mai urata finaciar.Ea are adidasi cat toate hainele mele.Nu stiu de ce vrea sa stea cu mine.Va rog sa ma ajutati cu pareri

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Oh doamne lasă frustrările astea. dacă fatavrea să stea cu tine înseamnă că te-ai făcut remarcat și are o părere bună despre tine. ce dracu vii și îți faci complexele astea acu? crezi că dacă conta asta pentru nu observa până acu ca vai ai tu haine ieftine? ÎNSEAMNĂ CĂ NU-I PASĂ că de observat dacă era cazu observa, stai tu liniștit. așa că lasă naiba complexele astea nejustificate și fii în continuare tu că uite ce impact pozitiv a avut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu stiu de ce vrea sa stea cu mine.
Chiar nu știi? Te place.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar conteaza de ce vrea sa stea cu tine? Gandeste-te asa, clasa a 10-a, o sa treaca, o sa vina clasa a 12-a, bacul, facultate, anii trec, nu mai conteaza aproape nimic din liceu (doar intalnirea de 10 ani laughing ). Nu conteaza ca ea are mai multi bani ca tine. Daca vrea sa stea cu tine in banca si o sa stea, atunci totul ar trebui sa fie ok. Nu ai de ce sa iti faci griji. Fii tu, uita de anxietate, nu ai asa ceva. Impune-ti tu asta singur. Stii de ce multa lume nu renunta la probleme si le refuza? Pentru ca considera ca au acordat prea mult timp acelei probleme ca acum sa lase totul balta si sa nu se mai gandeasca la ea.

Faci glume bune, se vede ca te gandesti la ceilalti, totul ar trebui sa fie ok. Castiga din nou increderea in tine, poti sa ai acele ganduri pe care le ai cand esti anxios si daca spui ca nu esti, sa stii. Asta nu o sa te schimbe.
Poate nu ai cerut sfaturi despre acest subiect, asa ca nu o sa mai continui. Insa legat de acea fata, nu prea... avem ce sa spunem. A vrut sa stea cu tine pentru ca te place, pentru ca vrea sa iti ceara foi la lucrari, pentru ca vrea sa stea langa geam? Nu conteaza nimic din toate astea, conteaza doar ce faci tu mai departe. Trateaza toate lucrurile acestea ca parte din dezvoltarea ta.
Bafta sa ai si succes mai departe!

| Pisica18a a răspuns:

Părerea mea e să nu mai fii închis în tine și să comunici, sunt unele persoane cărora nu le pasă de situația ta financiară ci vor doar să aibă prieteni. Profită de anii liceului pentru că acum ai ocazia să cunoști oameni noi și să socializezi fără rețineri.
Fii comunicativ și fă-ți prieteni. Și eu eram la fel în clasa a 9-a dar învățându-mă cu unii colegi am început să mă integrez foarte bine făcându-mi un grup restrâns de prieteni în liceu. Fii tu însuți și scapă de emoții că nu te mănâncă nimeni.