| MCRgurl a întrebat:

Stie cineva carti de psihologie pentru incepatori? Adica sa nu aiba termeni prea avansati? Sau daca are, macar sa iti faca o introducere catre acesti termeni? laughing se poate sa fie pdf sau de cumparat.Am incercat pana acum Copiii abandonati ai Romaniei, dar am abandonat-o pentru ca nu prea intelegeam despre ce e vorba.Si de aceea vreau o parere de la cineva care stie inainte sa mai dau banii aiurea pe o carte care nu ma ajut cu nimic.Asa ca astept niste recomandari.Dau funda celui mai bun raspuns si vot celorlalte, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Fllu a răspuns:

Buna, din perspectiva unuia care a terminat un masterat in psihologie la Universitate, iti pot spune ca psihologia este mult mai plictisitoare decat pare la prima vedere, daca nu iti place. Nu confunda psihologia cu cititul gandurilor, cititul usor al gesticii sau ce mai vezi prin filme si seriale.

Astea fiind spuse, îți recomand să începi să citești cartea asta care este pentru începători: https://goo.gl/PAXB2i

Dupa ce ai citit-o, poti continua cu asta: https://goo.gl/CYqWhn

Cartea pe care incepusei tu sa o citesti vine mult mai târziu, dar daca te interesează în special pe zona psihologiei dezvoltării spune-mi și îți recomand ceva.

| Andreea87978787 a răspuns (pentru Fllu):

Buna! Te cam contrazic. Psihologia inseamna si intelegerea comportarii oamenilor. Aceasta carte care ai recomandato este foarte buna, dar nu cred ca ai citit-o. Psihologia include si cunoasterea comportamentului uman. Dar... tot in carte se explica si probleme generatoare de divergente in istoria psihologiei care include o permanenta zbatere in incercare de rezolvare... atunci vei intelege de ce se contrazic oamenii!

| Fllu a răspuns (pentru Andreea87978787):

A întrebat de o carte de psihologie pentru începători, nu spun că este singura sau că este cea mai buna, dar este baza pentru altele, și punct.

Crede-ma cand iti spun că am citit-o pe asta și altele ca ea. Nu explică probleme generatoare de divergente, ci pur și simplu cateva curente psihologice.

Ce voiam să explic mai sus este că de multe ori oamenii au așteptări nerealiste de la psihologie, din cauza filmelor, serialelor si a marketingului fantastic.

PS: intelegerea comportamentului oamenilor este chiar una dintre principalele preocupari a psihologiei, dar nu inseamna ca daca citesti intr-o carte ca incrucisarea mainilor inseamna aparare, poti presupune ca toti care isi incruciseaza mainilie se apara. Este mult mai complex de atat.

| Andreea87978787 a răspuns (pentru Fllu):

Inseamna ca nu reusesti sa intelegi psihologia! Nu vreau sa ma contrazic, dar sunt ferm convinsa ca nu ai inteles cartea cu adevarat. Daca ai fi inteles-o ai fi stiut ca de fapt asteptarile sunt aceleasi chiar sunt foarte realiste, dar sunt puse sub alte forme de intelegere, nu este "mura-n gura" ca in filme, dar rezultatul este acelasi. Trebuie doar sa deslusesti "psihologia" asta si de acolo mintea te duce la toate posibilitatile.

4 răspunsuri:
| MCRgurl explică:

Va rog, nu va certati