Întrebare recomandată | Meптαʟıтч a întrebat:

Ne naştem ca fiind introvetiţi/extrovertiţi/ambiverţi sau ne formăm aceste tipuri de caractere de-a lungul vieţii?
Ce tip de caracter aveţi şi ce părere aveţi despre acestea?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt omnivertită...şi în general omni.
Presupun că m-am născut cu această predispoziţie, dar m-am şi format.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu cred ca ne nastem cu o anumita afinitate la un tip de caracter dar in timp il putem schimba...eu de cand ma stiu am fost introvertit

| Musique a răspuns:

Ne formăm caracterul în timpul vieții. (uneori "împrumutăm" diverse trăsături de caracter de la părinți)
Sunt introvertită.
Baftă!

| Cortex a răspuns:

Introvertit,genul care nu vorbeste,imi place pentru ca ma relaxez foarte usor,ciudat dar tot imi place e ca,cand sunt in situatii limita cand ar trebui sa zbier sau sa intru in panica ma simt indiferent,dar nu-mi place pentru ca,cum sa zic,fetelor nu le plac introvertitii pentru ca in general vor pe cineva care sa vorbeasca mai tot timpul sa fie glumet si daca nu esti asa sigur te va lasa, chiar daca ti-a zis ca te iubeste, nimanui nu-i plac introvertitii, ii facem pe ceilalti sa-si piarda pofta de viata de aceea nu avem asa multe persoane langa noi, dar eu personal am trecut prin multe si pot spune sigur ca decat sa am 100 de oameni care sa ma numeasca prieten dar la nevoie sa nu ma auda sau sa ma barfeasca sau doar sa-mi inrautateasca starea cand sunt decazut, prefer singur pe viata, n-am nevoie de socializare pentru a simti ca traiesc ca majoritatea persoanelor

| Mădă0611 a răspuns:

Toti ne nastem goi, la propriu si la figurat. Sunt introvertita, inainte eram extrovertita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

E normal ca in copilarie sa fi mai deschis pe timp ce maturizam,tiindem sa devenim introvertiti sau extravertiti in functie de mediu,exemplu in varsta pubertati esti incojurat de prieteni, ai o viata sociala bogata devi extrovertit, daca esti preocupat de scoala, citit alte chestii, viata sociala mai slabuta devi introvertjt.

| sublime89 a răspuns:

E posibil si sa ne nastem predispusi spre una sau alta, dar cred ca experientele din timpul vietii sunt cele decisive.

Eu unul sunt introvertit, si pot sa zic ca ma inteleg mai bine cu astfel de persoane, desi nu e neaparat o regula. Depinde de la om la om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caracterul se formeaza pe parcursul vietii si depinde de natura experientelor prin care trecem-asfel se va forma CARACTERUL unei persoane.
Consider ca tipul de caracter ce ma reprezinta este in stransa coleratie cu experientele mele trecute si mai ales cu cele prezente-daca as fi avuta parte de altfel de experiente poate as fi/gandi altfel.

| Meптαʟıтч explică (pentru anonim_4396):

Ce tip de caracter ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

M-au inconjurat mai mereu oameni care sau intitulat ""prietenii"" mei-desi NU erau deloc ceea ce pretindeau a fi(ceea ce m-a facut sa NU mai am incredere in oameni-adica ii privesc fara incredere si mi-e greu sa leg noi prietenii) ceea ce ar putea spune despre mine ca sunt INDOIELNICA
E doar unul din trasaturile mele de caracter actuale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambivert oscilant la extreme, schizofrenic cu tendinte in dementa plus stari de vertigo.
De-a lungul vetii nu faci decat sa completezi lista de stari.Eu zic ca treci prin toate tipurile de caracter.Nu pot sa-mi maginez pe cineva asa de rigid, incat sa nu se incadreze macar sau sa oscileze intre cele doua, fara sa mai fie nevoie de incadrari de specialitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne nastem cu un anumit caracter.
Modificam ceva la el pe parcursul vietii dar prea putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ni-l formam in timp. Acesta depinde de 2 lucruri de mediul de viata si resursele genetice.
Ps: Sunt introvertit!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

"Nu baga degetul in gura ca se uita lumea."
"Ce o sa zica lumea daca porti tricoul pe dos?"
"Nu te mai agita ca atragi atentia, vrei sa rada cineva de tine?"
"Il vezi pe baiatul care trece? Rade de tine ca plangi."

Doar eu auzeam vorbele astea cand eram mic?

| SuperCoolDude a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Mi se par penibile si mie, eu fiind prins in acelasi context,dar nu fiind baiatul in cauza. Pe strada mai aud deseori fraze de genul. Bine ca am fost crutat de mustrari de genul. Pot sa zic ca indiferenta naste un prieten imaginar in tine care te protejeaza. Este aiurea ca parintii redusi mintal recurg la astfel de stratageme care sa ii ingradeasca pe copii sa faca cum zic ei, fara sa le fi explicat logic de ce. E usor sa tipi, sa intristezi un copil, sa devina un robot, sa faca ce trebuie si sa ajunga o alta panza gri printre blocurile cu aceeasi culoare.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Parintii aceea retarzi au auzit si ei asta la randul lor.

| usuk a răspuns:

1-ne formam de-a lungul vietii
2-sunt extrovertit

| casablanca40 a răspuns:

Sunt bipolar si cred ca asa am fost toata viata.

| Swan39 a răspuns:

Caracterul unui om se formează de-a lungul vieţii şi depinde de educaţie, experienţele prin care trece sau pe care le observă la alţii (dar în special cele personale), influenţa oamenilor pe care îi întâlneşte (şi cei cu care convieţuieşte, evident), observaţii/analize proprii a diverselor lucruri etc...

Eu sunt introvertită; aşa sunt de când mă ştiu.
Ce părere să am? Cât timp un om e om în adevăratul sens al cuvântului, nu am nimic cu el şi nu mă prea interesează acest "tip de caracter". Deşi, când e vorba să "legi" o relaţie mai apropiată cu cineva, contează să fii cu acea persoană cam pe aceeaşi linie, ca să zic aşa. Dacă sunt diferenţe mult prea mari între caracterele a două persoane, e posibil ca relaţia dintre ele să cam "scârţâie" şi să nu fie de prea lungă durată.

| SuperCoolDude a răspuns:

Eu. clar o ciudatenie a naturii. Sunt de parere ca m-am nascut introvertit si voi ramane un introvertit cu tendinte de ambivert, dar unele extreme. De la zi la alta imi schimb starea dupa soare as putea spune. Cam ca la culoarea parului. Sunt o contradictie umblatoare. Sunt singuraticul care este rupt de grup, cu propria lume si viata filosofica, ce se holbeaza in gol si considera ca nimic nu prezinta un interes concret. Stau cateodata si ma intreb de ce este o gluma amuzanta sau ce dracu' caut aici si ma complac in situatie. Nu pot spune ca sunt dezamagit de mine.Am fost mereu cel care tace,care uraste si n-are tovarasi si daca ii are, sunt niste m*isti caterincosi, cu care nu se leaga si nu se incadreaza in subiect. Persoanele complicate sunt ciudate, dar cine a spus ca nu pot fi anti-social. Asta e cuvantul de baza. Mi-e greu sa am vreun prieten, din simplul fapt ca vad totul plictisitor si ridicol si nu vreau sa intru in penibil. Pana la urma esti nascut asta, nesociabil, dar cu tente de nebun schizofrenic, incercand sa atraga atentia. Te mai schimbi pe parcurs sau mai bine zis, te schimba parcursul pe tine. +1 pentru anarhie, fanul numarul unu eu sunt ala. PS : Inca nu stiu ce-i ala un caracter, dar o sa ma duc sa caut unul.

| Aalexander a răspuns:

Ne nastem cu acest caracter.
De a lungul vietii putem fi mai mult sau mai putin introvertiti, de exemplu.
Uita te la desenul asta ca sa intelegi mai bine : http://imgur.com/t8YMMux
Ne nastem introvertiti; de a lungul vietii putem fi mai sociabili sau deloc, dar niciodata nu vom depasi linia neagra si sa trecem la cea albastra. In cazul extrovertitilor e la fel.
Am cunoscut introvertiti care erau foarte sociabil. Acest tip de caracter nu se rezuma doar la a fi sau nu vorbaret, asta e o prostie.
Lucrurile astea mi le a spus proful meu de psihologie.
Mai uita te pe net ca sa te convingi.