| Meap a întrebat:

Sugerati-mi niste carti pe care le-as purtea citi vara astahappy
Mentionez ca intru' in clasa a 9-a :p
Vreau niste carti captivante, nu plictisitoare oh go on
Fundaa:*

9 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Ps:te iubesc și Mulțumesc pentru amintiri de Cecelia Athern.

| Darkela a răspuns:

Heei! Tocmai mi-am umplut si eu biblioteca cu carti noi pentru vara asta. Ti le recomand si tie ( poate ai citit undele din ele. ) :

1. Seria Twilight.
2. Seria Micutele Mincinoase de Sara Shepard. ( 4 volume pana acum )
3. Seria Disparuti de Michael Grant.
4. Seria Jocurile foamei de Suzanne Collins.
5. Cateva carti din seria Goosebumps de R.L Stine si anume : Bun venit in tabara de cosmar, nu coborati in pivnita, Noaptea papusii, Fantoma din vecici.Sunte foarte supeer si sunt peste 20 volume! poti alege ce vrei din ele.Le gasesti la biblioteca sau daca vrei sa le cumperi eu am dat 7 lei pe o carte.
6. Misterioasa societate benedict ( ti-o recomand NEAPARAT ) de Treton Lee Steward.
7.Trilologia Fifty Shades de E.L. James
8. Cel care ma asteapta de Parinoush Sanie
9. Petrecerea de Halloween de Agatha Christie
10. 13 la cina de Agatha Christie
11. Pisica printre porumbei de Agatha Christie
12. Dupa inmormantare de Agatha Christie
13. 10 negri mititei de Agatha Christie

Iti recomand cu incredere oricare dintre aceste carti.

P.S vezi ca in fiecare miercuri, la ziarul adevarul cred ( nu sunt sigura, poti intreba ) apare cate o carte de Agatha Christie. Pana acum au fost 4. PRetul parca e de 10 lei thinking Dar chiar trebuie sa citesti ce scrie ea.Carti captivante politiste!

| Ivory a răspuns:

Pai depinde ce gen de carti preferi.Eu am citit 2 serii celebre :Jurnalele Vampirilor de L.J.Smith,si Micutele Mincinoase de Sara Shepard.Sunt 2 serii extrem de captivante si potrivite pentru varsta ta....intelegi ce vreau sa spunsmug. Poti sa le cumperi la promotie sau sa le imprumuti de la cineva. Daca nu esti fanul cartilor astea sau le-ai citit, incearca Jane Eyre de Charllote Bronte sau Tess D`Urbeville.Sau, mai bine uite-te la un film:d. Sper ca te-am ajutat. Funda e a mea?:o*--

| Mariix a răspuns:

-Mara de I.Slavici
-Fratii Jderi de M.Sadoveanu
-Cartea Nuntii de G.Calinescu
- Viata la tara de Duliu Zamfirescu
- Viata ca o prada de Marin Preda
- Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
- Zburatorul de Ion Heliade Radulescu
- Un pedagog de scoala noua
- Poezii de Eminescu
- Mara de Ioan Slavici
- Amintiri din copilarie de Creanga
- Pozii de Arghezi
- Micul print de Antoine de Saint Exupery
- Vara buimaca de fanus neagu
- Hanul ancutei de Sadoveanu

Sper ca ti-am fost de folos! Spor la citit!

| Gabriel643 a răspuns:

Jurnalul unul Pusti

| Meap explică (pentru Gabriel643):

De cine este scris?

| Darkela a răspuns (pentru Meap):

Jurnalul unui pusti este scrisa de Jeff Kinney.

| AnaMariaTanase a răspuns:

Buna! happy De veghe in lanul de secara de J. D. Salinger, Cartea nuntii de George Calinescu, Ferma animalelor George Orwell, Cismigiu & Comp de Grigore Bajenaru, Exuvii de Simona Popescu, Jane Eyre de Charlotte Bronte, Pe aripile vantului de Margaret Mitchell. Acestea mi s-au parut foarte interesante, fiind singurele carti pe care le-as reciti cu mare drag. O zi buna! happy

| cristina1001 a răspuns:

ION; Minas rebelul