| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Sunt atat de sarac incat ma spal in lighean in 2020 fiindca mama are salariu de 1500 lei si datorii la banca fiindca a cumparat casa pentru ca s-a despartit de tata, dupa ea ar investi in orice altceva in afara de baie, de exemplu avem holul netencuit si dupa ea ar fi mai important sa tencuiasca holul decat sa faca baia.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Macar liceu il termini apoi te angajezi sa pui casa pe picioare

| darrio2007 a răspuns:

Te inteleg. Cu ce te putem ajuta?

| Anonimulantisocial17 explică (pentru darrio2007):

Nu ma puteti ajuta cu nimc doar ca am vrut sa imi spun problemele

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Te inteleg dar tu ce faci ca sa iesiti din aceasta stare de saracie? Muncesti?

| Anonimulantisocial17 explică (pentru darrio2007):

Recent am implinit 18 ani si sunt in clasa 11, am vorbit cu un vecin sa ma angajeje la depozitu in care lucreaza el daca mai sunt locuri, imi va spune daca mai sunt locuri dupa ce vorbeste cu seful lui saptamana viitoare intr-o zi

| CodrutElian1990 a răspuns:

Te inteleg foarte bine, deoarece si eu ma spalam in lighean si invatam de la lampa iarna. Singurul lucru care nu-mi lipsea era mancarea (carne odata pe saptamana). De aceea, fiind cel mai mic din cei 8 frati, mi-am jurat mie sa fac in asa fel incat copiilor mei sa nu le lipseasca nimic. Si am putut face acest lucru invatand. Deci nu cumva sa abandonezi invatatura.
Imi dau seama ca ti-ai spus oful aici si ai avut totusi o mica speranta ca cineva va va ajuta. Poate se vor gasi binevoitori cu posibilitati sa va ajute sa va faceti o baie, lucru care nu trebuie sa lipseasca intr-o casa in zilele noastre.

| peperonies a răspuns:

Tu ce salariu ai?

| Anonimulantisocial17 explică (pentru peperonies):

Nu am salariu de abia am implinit 18 ani sunt in clasa 11

| peperonies a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Imi pare rau dar la 18 ani mergi si munceste. Nu e pentru toata lumea scoala. Mergi in weekend muncesti cu ziua mai faci un ban si faci tu baia in cateva luni.

| Ionut659 a răspuns (pentru peperonies):

Se pune și alocatia : )

| Anonimulantisocial17 explică (pentru Ionut659):

Din alocatie imi mai cumpar chesti pentru scola si haine si ceva dulciuri un suc o inhetata

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru peperonies):

Un sfat mai rau nu cred ca putea sa-l dea altcineva. Cum sa il indemni sa abandoneze scoala? Ca sa munceasca cu ziua trebuie sa si stie sa munceasca la ceea ce i se cere, ca altfel nu il primeste nimeni la munca.

| peperonies a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Si la scoala inveti munca cu ziua?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru peperonies):

Acolo trebuie sa invete pentru ce va face in viitor. Cu o asemenea gandire nu vreau sa ma asez la discutie.

| peperonies a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai pana la viitor hai sa rezolvam prezentul. Ca fara prezent nu ai viitor nu? E interesant sa ai un punct de vedere atat de slab incat iti e frica sa il dezbati.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru peperonies):

Am scris cum a fost traiul meu in copilarie. Am ajuns unde sunt invatand. Cu spalatul in lighean, facandu-mi temele la lampa cu petrol, deoarece eram o zona neelectrificabila (daca stii ce era aia). Eu am spus doar atat: sa nu abandoneze scoala.

| Ionut659 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Păi mai ai multe metode, să publici reclame pe google /YouTube etc.
Să editezi pentru bani dacă știi.
Să fii ospătar că se redeschid restaurantele și terasele.
Dacă ai un pc decent poți fi gamer de închiriat cu 500 sau 1000 lei pe lună. Joci jocuri pentru alții (Îi buatezi, îi treci de levale etc) sau poți preda online copiilor de clasa a4 a, a5 a etc lecții la mate/română etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca nu esti sarac.
Atat timp cat ai o mama care te iubeste, nu esti sarac.
Iubeste-o, acorda-i sprijin si ascult-o.
Si fii recunoscator ca mai ai si un acoperis deasupra capului.
Ar trebui sa te gandesti in fiecare dimineata si seara la asta.