| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Eu locuiesc la tara cu mama. Mama lucreza la o fabrica pe 1600 lei si are rata la casa pentru casa fiindca cand s-a despartit de tata a luat o casa cu credit.Si m-am saturat de saracia pe care o traiesc, car apa cu galeata de la o cismea stradala de la 700 metri si ma vede toata lumea si colegi ca car apa si fac misto de mine ca sunt in secolul 1 inainte de Hristos etc ieri caram apa cu galeata si erau 2 baieti pe drum si au facut o gluma in care se luau de mine iar eu am luat galeata si am aruncat si i-am udat de nervi.Ce parere aveti, am facut bine sau nu trebuia sa fac asta? Am facut-o fiindca rad de mine ca sunt sarac ei neconstientizand ca am trait doar cu un parinte care a facut tot ce e posibil pentru a cumpara o casa.Si nici cu mama nu ma pot intelege, i-am zis sa ma lase sa renunt la liceu si sa ma angajez, dar ea nu ma lasa si din cauza asta avem lipsuri asa de mari. Daca as munci si eu ar fi altfel dar asa de abia ne permitem sa incalzim o camera si caram apa ca in evul mediu si ne spalam la lighean, chiar m-am saturat daca mai rade un coleg de mine cand car apa îi dau cu galeata in cap fiindca ma simt foarte umilit si imi este foarte rusine ca sunt chiar asa sarac.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Ai spus in alta intrebare ca ai aproape 19 ani. Deci mai ai putin si termini liceul. Eu zic ca daca ai indurat pana acum mai poti indura cateva luni. Dar ce fel de sat e ala unde persoane de 18-19-20 ani rad de cineva ca ia apa cu galeata? Sau sunt numai oameni instariti acolo? Mama ta e destul de amarata, avand salariu mic si datorii.
Eu in locul tau as face asa: as astepta pana termin liceul, apoi as pleca in strainatate sa strang niste bani, 1 an sau 2. Apoi m-as intoarce, mi-as ajuta mama, mi-as inchiria ceva in oras si mi-as continua studiile (facultate).
Vad ca toata lumea zice sa te duci la facultate dupa liceu. Unde e graba? Nu cred ca ai aceasta posibilitate pentru ca nu are cine sa te intretina si o sa te chinui sa supravietuiesti la facultate si mai trebuie sa si inveti mult in acelasi timp deci o sa stai probabil in stres. In plus facultatea nu iti garanteaza un job iar daca iti garanteaza salariul e mic la inceput

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine ca ai de pe ce scrie aici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singura ta sansa si solutie e sa inveti. Altfel nu ai sa iesi din saracie, doar ai sa supraviețuiești

| sierra1 a răspuns:

" sa ma lase sa renunt la liceu si sa ma angajez dar ea nu ma lasa"

amice, e singura ta șansă de a ieși din rahat. Școala, aia e șansa ta! Deci rabdă și recuperezi după...

... și mai lasă nervii
"am luat galeata si am aruncat si i-am udat de nervi"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are de ce să îți fie rușine.

| Fatamuntilor a răspuns:

Afla ca si la oras sunt locuri toaleta in fundul curtii si fara apa curenta si care se spala la sa lighean.Chiar si in capitala!
E laudabil din partea ta vrei iti ajuti familia! BRAVO!
Dar daca mama ta poate sa te sustina in scoala NU renunta!
Termina liceul, da bacul, iti va fi mai usor sa te realizezi pe viitor.
Intre timp continua iti ajuti mama! Vezi daca si vecinii au nevoie de ajutor pentru un banut in plus!
In ceace priveste colegii tai, lasa-i sa rada cat vor! Probabil ei priemesc totul de-a gata si nu stiu cum e muncesti pentru ceva.

| Andreeush a răspuns:

Dacă renunți la liceu nu rezolvi nimic.
Mai bine să termini întâi liceu și după aia îți cauți un job.

| LPCTSTR a răspuns:

Da-le! Da-le sa se sature!winking

| siriusblack98 a răspuns:

Da-le apa sa se sature. De liceu sfatul meu este sa nu te lasi. Peste tot iti cere diploma aia de 12 clase. Daca te lasi acum de scoala, sansele sa nu iesi din saracie niciodata cresc. Strange din dinti, nu le arata ca suferi, da-le peste nas cand este cazul iar de plans o poti face cand nu te vede nimeni. Stiu ce inseamna sa nu ai.

| NarcisIfrim a răspuns:

Prietene sa nu renunti niciodata la liceu,parintii tai fac orice,ca sa scoti familia din toata chestia asta,se bazeza pe tine,singura ta grija e sa inveti, eventual sa te duci la o facultate
si treaba cu colegii cea mai mare razbunare a ta e sa zambesti cand ei spun chestii, sa zambesti chiar daca esti rau, asta ar fi cea mai mare razbunare

daca nu ia un sac umple cu paie, ia niste haine pe care nu le mai folosesti lega le de mana si da-i.da-i..asa zilnic, si dupa vei vedea rezultatele ok?

| MissRebeca a răspuns:

Tine-te de liceu, vor veni si timpuri mai bune pentru tine. Nu esti singurul. o gramada de adolescenti se simt rusinati. Dar sa-ti spun un secret. Colegii tai o sa cresca, se vor maturiza. Peste cativa ani cand se vor uita la tine, le va parea rau ca te-au tratat asa si te-au dispretuit doar din lipsa banilor. O sa ai in viata asta de toate, crede-ma, nu vei muri sarac. Si o sa ajungi la vorba mea: Oamenii (mai ales cei de la oras) pretuiesc infinit mai mult o inima sincera si un prieten devotat, decat banii lui. Eu stau in Bucuresti. Aici lumea deja nu se mai uita la bani. Toti cauta un prieten care sa ii ajute cu un sfat, sa fie langa ei la nevoie. Gandirea asta inapoiata cred ca mai exista doar prin satele pline de tarani, sincera sa fiu. Cine mai rade in ziua de azi de un copil doar pentru faptul ca e sarac? Daca erai jegos si nu te ingrijeai, sau golan, sau drogat, intelegeam sa te evite lumea. Oricum, chiar si colegii tai vor realiza mai tarziu ca au pus pret pe un lucru gresit. Vei vedea. Capul sus si ignora-i, sau incearca sa stai de vorba cu ei. Stiu ca e foarte greu si te simti umilit, dar de multe ori, daca te duci si ii intrebi sincer in fata de ce rad de tine si incerci sa porti o discutie cu ei, ii vei face sa se simta prost. In fata, poate iti vor rade. Dar cand ajung acasa, si sunt singuri, se vor gandi ca ai fost sincer si nu ai nicio vina, si usor usor isi vor lasa garda jos. De multe ori, e instinctul de turma, rade bufonul grupului, rad toti, ca sa nu para fraieri. Capul sus. Va trece si perioada asta. Cel mai important e sa iti faci parintii fericiti si mandrii ca te-au crescut. Bucura-i pe ei. Succes

| Tetetetetetetetetetetteteteretetwrwrw a răspuns:

Le ai fact bie insa razbunarea nu este mereu o solutie si nu trebuie sa renunti la scoala, fara scoala nu poti face nimicpo