| coloratcurcubeu16 a întrebat:

Sunt clasa a Xa si vreau sa ma mut la un alt liceu, din alt oras.
Trebuie sa astept un semestru ca sa ma pot muta sau pot si acum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca prin transfer schimbi sau nu profilul actual.
Daca il schimbi poti cere transferul doar in vacanta de vara, daca nu-l schimbi poti cere transferul in vacanta dintre semestre.

| Ara997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Discutabil.
legea educatiei prevede altceva
- transferul intersemestrial ( la acelasi profil sau la profile diferite) cu respectarea urmatoarelor :
- acceptul scolii la care se face transferul
- clasa in care se face transferul saaiba maxit 30 de elevi
-media ultimului din clasa

| Ara997 a răspuns (pentru Ara997):

Media ultimului din clasa

| Ara997 a răspuns (pentru Ara997):

Mai mica sau egala decat media transferatului
sustinerea diferentelor in vacanta de iarna / vara depinde cand se face transferul

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ara997):

Legea 1/2011, a educatiei nationale, nu prevede, in detaliu, transferul elevilor.
Acesta este prevazut in regulamentele fiecarei scoli, intocmite in baza Regulamentul-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Ara997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Legea (actualizata in 2012) prevede, dragul meu. tot ce tine de procesul educatzional inclusiv clauzele transferului
copilul se poate transfera intersemestrial cu detaliile pe care le-am dat
si in timpul semestrului cu detaliile pe care deasemeni le-am mentionat
transferul intre unitati este reglementat de lege, nu de regulamentul scolii.
ma astept sa corectezi. numai bine.
copilul asta vrea sa stie : daca asteapta pana la vacanta, si care vacanta sau poate in timpul semestrului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ara997):

In primul rand nu sunt "dragul tau", avand in vedere ca nu ne cunoastem si marea diferenta de varsta dintre noi.
In al doilea rand L.1/2011 vorbeste de transfer foarte pe scurt, lasand sa fie stabilite detalii prin metodologia MEN (in trecut a avut mai multe denumiri), citez:
"ART. 21.(1) Sistemul de învăţământ preuniversitar are caracter deschis. În învăţământul preuniversitar, trecerea elevilor de la o unitate şcolară la alta, de la o clasă la alta, de la un profil la altul şi de la o filieră la alta este posibilă în condiţiile stabilite prin metodologia elaborată de către Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului."
Nu te baga unde nu te pricepi, te-ai apucat sa vinzi castraveti la gradinar.

| Ara997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Copilul trebuie sa stie ca se poate transfera la sf semestrului 1 LEGAL (conform metodologiei de transfer), nu trebuie sa astepte pana la vara cum ai sugerat tu.
sau se poate si in timpul semestrului daca se afla in cazuri speciale.
3. nu te lua dupa aparente in ceea ce priveste varsta.
p.s.
1.am parcurs o procedura de transfer legal intersemestrial - pe lege nu pe mica intelegere cu "directiunea".
2. vezi ca la legea din 2011 au aparut modificari in 2012 -citeste si"metodologia " - e bine de stiut conditiile unui transfer,
numai bine!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ara997):

Vad ca o tii intr-una cu legea. Ti-am citat prevederile din lege in vigoare astazi, nu in 2012, de atunci legea s-a modificat de mai multe ori. Ti-am citat si prevederile din Regulamentu-cadru si vad ca tot nu intelegi.
Citeaza-mi prevederile din lege si atunci o sa-mi cer eu scuze. In caz contrar sa-ti ceri tu scuze si sa nu ma contrazici pe prevederi din legislatie, am fost jurist cca 40 de ani si pretind ca stiu legile mai bine decat unul de 20 de ani.

| Ara997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si eu ce sa ti fac, frate, daca nu pricepi ca acest copil SE POATE TRANSFERA LEGAL INTRE SEMESTRE, nu cum ai sput tu : doar in vacanta de vara. iar metodologia de transfer este aceeasi pentru toate liceele si are o logica buna :
-30 de elevi ca sa nu se faca 100 intr-o clasa
- media ca sa nu vina toate scursurile la clasele bune
-diferente ca sa nu se duca un filolog la informatica
asta trebuie sa stie copchilu ala ca se poate in conditiile legii
uite aici articolele din metodologia de transfer :

art 225 permite si transferul intersemestrial
art 223 alineat e) stabileste in limita a 30 de elevi
art 223 alineat b) stabileste limita de medie
Extras din R.O.F.U.I.P.
publicat în Monitorul Oficial în data de
13 ian. 2015 referitoare la transferul elevilor

o seara buna.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ara997):

Se vede ca esti paralel cu legislatia.
In primul rand ROFUIP nu este lege, ci un regulament, ce a fost aprobat prin ordin de ministru, respectiv Ordinul 5115/2014, intrat in vigoare in 2015.
In al doilea rand acel ROFUIP a fost abrogat, inca de anul trecut, prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 1.Se aprobă Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
  ART. 2.La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5.115/2014 privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 23 şi 23 bis din 13 ianuarie 2015. "
In prezent sunt valabile prevederile Regulamentului-cadru, pe care le-am si citat.
Prevederile de acum sunt deosebite de cele din ROFUIP care a fost abrogat.

| Ara997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Alo, tovarasu!
se poate transfera copilul intersemestrial?
raspuns DA
am incheiat circul
nu sti sa accepti adevarul, esti pe langa problema si te dai specialist pentru ca ti-a fost lene sa citesti legea la momentul in care ai raspuns ERONAT acestui copil citez "daca te transferi la alt profil se poate numai in vacanta de vara"
te-ai incalcit singur in legislatie incercand in mod las si rusinos sa scapi de acela ca e "discupabil" sfatul dumitale.
slaba prestatie. foarte slaba.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ara997):

Vad ca esti si prost-crescut, pe langa ca esti habarnist. Ilustrezi perfect zicala: "Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul!"
Reciteste raspunsul pe care l-am dat prima data, am spus ca transferul se poate face numai in vacanta de vara daca schimba profilul. Se pare ca am ghicit ce voia utilizatorul, deoarece mi-a declarat raspunsul castigator. Ce am gresit? Nu asa spune Regulamentul-cadru?
Si cu asta am terminat, nu pierd vremea cu dobitoci obraznici.

| Ara997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si care sunt ai? le sti? ca dai copypaste in draci dar nu poti explica unui pusti cum se poate transfera in vacanta de iarna la alta scoala si alt profil LEGAL, fara sa se afle situatiile "exceptionale " enumerate la inceputul discutiei
toceala a fost la baza educatiei tale nu gandirea logica.
si goana dupa functii. si cand primesti o intrebare simpla incepi sa-ti insiri medaliile. jalnic.

| Ara997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ca se sustine examen de diferenta la schimbarea profilului si ca transferul se aproba si intersemestrial asta spune legea nene
esti descoperit complet pe partea asta.
ce ai gresit? ca ai dus un copil in eroare bucurandu te de o bombonica.

17 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Eu stiu ca abia dupa ce se termina semestrul te poti transfera, asa a zis o profa de la scoala.

| Ara997 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Asa este, cu mentiunile de mai sus, si diferente in vacanta de iarna in cazul schimbarii profilului.

| Ara997 a răspuns:

Se poate face si in timpul semestrului in urmatoarele cazuri exceptionale :
-de la inensiv la neintensiv
-de la vocational la inv normal
- la schimbarea domiciulului elevului
-boala
-frati gemeni la scoli diferite