| gingerbread a întrebat:

Sunt impreuna cu prietenul meu de 2 ani de zile...vara asta( pe 22 iunie) ne-am inceput viata sexuala. Avem amandoi 17 ani (de fapt suntem nascuti in aceeasi zi) si uneori cand faceam dragoste ma penetra fara prezervativ(insa nu a ejaculat deloc, nici in vagin, nici in afara)...cam de 5 ori sau chiar mai putin din luna iunie.Intrebarea mea ar fi daca as putea sa fiu insarcinata, tin sa mentionez ca mai am 2-4 zile pana sa imi vina menstruatia luna aceasta si ca am cam pus kg in plus-altfel de simptome ca as fi insarcinata nu am, dar nici nu a trecut foarte mult de la ultima penetrare fara prezervativ- Am vorbit cu el despre asta si ne-am dat seama ca am fost inconstienti, insa ne vom asuma consecintele si il vom pastra pe bebe chiar daca ne va fi foarte greu si ne va da viata, pe care am planificat-o cat de cat, pe dos... Imi voi cumpara si un test de sarcina zilele astea chiar daca imi vine ciclul mesntrual, chiar daca nu... dar e mai bine sa stiu si parerea unui specialist in astfel de lucruri. Va multumim mult!

Răspuns Câştigător
| denisa_4752 a răspuns:

Buna! sper sa scapi de grija asta, si sa nu fii insarcinata.sunt sanse sa ramai insarcinata asa cum ti au spui si ceilalti utilizatori TPU insa nu foarte mari! Doamne ajuta si de acum sa va protejati si sa aveti grija ca sunteti tineri! sanatate.

| cristina4590 a răspuns (pentru denisa_4752):

Ai grija, ca poate esti insarcinata

11 răspunsuri:
| papatukjatlekjulk a răspuns:

Cand nu folositi prezervativ, nu puteti fi siguri de ceea ce va avea sa se intample. Dupa parerea mea, metoda calendarului e 90% nesigura. Deci trebuie sa va asigurati din timp daca s-a intamplat sau nu ceva! Ia-ti cati mai repede un test de sarcina!
Succes! Si fii optimista!

| asya a răspuns:

Da poti ramane insarcinata... dar sunt sanse foarte mici! Cunosc persoane ce o fac neprotejat de 4 ani de zile...si niciodata nu a ramas fata insarcinata! Oricum cel mai bine e sa te protejezi!(asta am invatat aici pe TPU de la anumiti utilizatori)! O decizie corecta din partea voastra sa va asumati consecintele...insa trebuie sa fiti siguri ca puteti avea grija de un copil la 17 ani!
Oricum eu iti tin pumnii sa scapati de data asta... cel mult cu o spaima care v-a pus pe ganduri!

| gabriela_7862 a răspuns:

Draga mea, ar trebui sa stii ca si daca nu ejaculeaza poti ramane, deoarece inainte de asta, din cauza excitatiei elimina un lichid transparent care poate contine spermatozoizi. asa ca nu va fortati norocul si faceti-o cu cap. cautati o metoda cat mai comoda pentru amandoi, ejacularea in afara vaginului (sau coitul intrerupt) nu reprezinta o metoda sigura. aveti grija de voi si bucurati-va de tinerete, nu de griji!

Răspuns utilizator avertizat
| tracky a răspuns:

Intai asteapta sa-ti vina menstruatia si apoi actionezi.Chiar daca iti intarzie cateva zile, nu cred ca trebuie sa te panichezi.Incearca sa faci apoi testul de sarcina, chiar poti face 2 teste, cel din urma dupa o zi. Poate data viitoare va ganditi de 2 ori inainte sa nu folositi prezervativul. Spermatozoizii nu se elimina numai la ejaculare ci si inainte .inconstient

| gabrieladima a răspuns:

Sunt sanse foarte mici sa ramai insarcinata, dar sa stii ca un test de sarcina este concludent la 3 saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat sau la o saptamana de la intarzierea menstruatiei.Sunt foarte putine cazuri cand testul este corect mai inainte.Si cum o sa aveti voi grija de un copil cand voi sunteti niste copii?

| gingerbread explică:

Sincer .nu prea stiu cum o sa avem grija de el... dar in orice caz nu il omor! insa...eu inca sper sa nu fie nimic si sa facem un copil la momentul potrivit

| gingerbread explică:

Mi-am facut un test de sarcina acum 2 saptamani si a iesit negativ. Insa menstruatia nu mi-a venit nici astazi (a intarziat 12 zile). Si vreau sa imi mai fac un test maine pentru ca oricum exactitatea lui va fi mult mai mare decat a celuilalt.Intrebarea mea ar fi daca nu este o sarcina ce altceva ar putea fi? Stresul sau e posibil sa fie ceva mai grav? Tin sa mentionez ca cea mai lunga intarziere a mea din ultimii doi ani a fost de 12 zile...
Va multumesc mult! Pentru ca mi-ati fost de mare ajutor happy