| dRsClaud a întrebat:

Sunt La Filologie in clasa a IX a si de mult imi place domeniul in calculatoare dar cum am picat la filologie nu stiu daca as mai avea ceva sanse sa ajung ceva in domeniul calculatoarelor.
Va rog indrumatima si spuneti-mii daca pot merge dupa clasa a XII a in domeniul calculatoarelor chit ca sunt la filo si unde as puteas si daca.

3 răspunsuri:
| ReveuseKaari a răspuns:

Eu te sfatuiesc să te muţi din sem 2 la mate-infohappy.

| Meli_7221 a răspuns:

La Filologie faci Tic dar nu cred ca e de ajuns.
Asa ca iti sugerez ca de semestrul viitor sa dai niste diferente si sa te muti la mate-info.

| inginer a răspuns:

Ai putea sa dai la o facultate cu profil calculatoare - dar te averizez ca daca rmaia la filologie o sa iti fie foarte greu. De obicei la aceste facultati se intra pe baza de examen - mate, info sau fizica, si daca nu inveti asta in liceu, nu ai nici o sansa sa il iei. Plus ca in primul an de facultate si la unele si in al doilea, se face matematica pe paine. Daca nu iti faci baza dinainte, nu prea ai sanse sa iei examenele. La filologie nu se face matematica mai deloc. Mai bine trage tare anul asta - sa ai note numai de 10, apoi vorbeste cu directoarea, spune-i ca esti un elev bun si ti-ai gresit vocatia si cere sa te transfere in clasa de mate-info. Va trebui sa dai ceva diferente, deci la vara o sa inveti in plus ce au ainvatat aia de anul asta la mate-info si in toamna sa dai diferentele.
Sau ramai la filologie si invata de unul singur manualele de matematica si informatica de la mate-info. Dar inca n-am vazut elev sa faca asta de buna voie.