| Doarof3 a întrebat:

Sunt la liceu.Colegii iar au început să râdă de mine din cauza unui fost coleg, iar eu sunt o fire care pune totul la suflet.De fiecare dată când mă supăr începe să mă doară inima,să mă doară capul, să îmi vină rău şi să am stres continuu.M-am obișnuit cu profesorii și urăsc colegii.Nu cred că voi rezista un semestru fără să înnebunesc.M-am săturat să fiu luată in râs pentru niște chestii din trecut pe care le tot zice un coleg care mă cunoaște din clasa intâi și care efectiv nu mă suportă.Nu pot să fac nimic,să zic nimic, fără ca acel coleg să se ia de mine.Nici nu am cu cine sa vorbesc despre asta.Nici la școală nu m-aş mai duce.
Nu înțeleg de ce se iau de mine,eu nu le zic nimic,nu le fac nimic,nici colegului ăla nu i-am zis niciodată nimic şi nici nu i-am făcut vreodată ceva.Mă simt nașpa ca toată clasa să râdă de mine,o fată micuță şi slabă care nici măcar nu are curajul să ridice un deget asupra cuiva și care nu vrea conflicte.Evit tot timpul conflictele şi tot ceea ce se zice în clasă mă deranjează, fiindcă eu nu am facut nimic. Dacă le zic profilor vor prinde si mai mare ciudă pe mine,dacă zic părinților iar,dacă vorbesc cu acel colrg,mă va lua in râs, sau chiar va deveni violent.Nu știu ce să fac.Da-ti-mi va rog niște sfaturi.Nu mai pot.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu faci plangere la diriginte?
De ce nu mergi la director, daca dirigintele nu-l poune la punct?
De ce nu iti vin parintii la scoala sa discute cu dirigintele sau comisia de profesori?
Toate astea iti pot rezolva problema, trebuie doar sa deschizi gura si sa vorbesti cu dirigintele sau parintii tai!

| Doarof3 explică (pentru Violleta2022):

Îmi e teamă că dacă voi zice ceva va ieși mai rău, toți colegii vor vorbi si mai urât, iar acel coleg va deveni violent in afara școlii

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doarof3):

Stii ca teama asta nu are temei si fara sa spui ceva, nu se va rezolva nimic, dimpotriva, se va face mai mult misto pe seama ta si tu vei suferii mai mult.

Pentru violenta colegului exista lege! Daca se potoleste la scola si face rau pe strada, parintii tai vor lua atitudine, depunand plangere la politie si se va potolii imediat, ca nu risca nimeni sa primeasca amenzi sau sa fie chemat pe la Politie pentru atata lucru.
Nefacand nimic, nu vei potolii pe acel nerm=nic care te sicaneaza si tu o vei lua razna cu capul, din cauza stresului.
Va trebuii sa inveti sa deschizi gura, ca nu te doare si este normals a inveti sa te aperi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi ce zice de tine?

| Doarof3 explică (pentru anonim_4396):

Zice o poreclă pe care o aveam dată de niște proşti mai mari, iar ei fac mișto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă și tu misto de el.

| GabyT10 a răspuns:

Nu cunosc toata situatia, nu stiu motivul pentru care se leaga de tine, dar incearca sa nu te mai lasi afecatata.Cu cat va vedea ca esti deranjata, cu atat va fi mai insistent.Nu lasa sa se vada ca te afectaza.Sincer cred ca ar fi bine sa stai de vorba cu parintii si ei sa vorbeasca cu directorul sau dirigintele, altfel vei avea de suferit, aici ma refer la invatatura.Nu te teme ca va deveni violent, exista politie daca se va ajunge la asa ceva.Prinde curaj si ia atitudine, altfel nu va inceta, nu-ti va da pace. Sper din suflet sa rezolvi aceasta problema.