| DoDoLinA_4062 a întrebat:

Sunt noua pe TPU, Si nu inteleg de ce toata lumea cere funda, sau de unde se ofera, primul care imi raspunde primeste funda(da sa explice bine ):d

7 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

La întrebările tale apare în dreptul fiecărui răspuns o fundă gri. Dacă apeși pe ea se face portocalie și se spune că ai dat fundă acelui răspuns care era în dreptul fundei.
Toți cer funde pentru că vor să fie experți TPU, acest lucru nu se face prin funde. Pentru că ești nouă, hai să îți dau câteva sfaturi
1. Încearcă să răspunzi ca să ajuți cu adevărat lumea, nu pentru funde. Acesta e scopul site-ului, e toți pentru unu. Ajută-i pe ceilalți cât poți tu fără să ceri nimic în schimb.
2. Lasă fundele, nu vorbi despre ele, nu folosi "fundă" în întrebări sau răspunsuri, prefă-te că nu există, sunt inutile. Așa că te rog, pentru mine, fă asta. Să avem încă un user normal printre noi.

Ajută cum poți, un mulțumesc din partea cuiva pe care l-ai ajutat valorează mai mult decât milioane de funde din-alea. Asta contează mai mult decât fundele - ajutorul reciproc.
Baftă

| Muflă a răspuns:

Pentru 6 funde primești la schimb un bax de bere sau o cutie de prezervative. De asemenea, îți crește rank-ul.

| Stefania3001 a răspuns:

Buna! Si bun venit!

Fundele sunt un fel de trofee pe care le primesti atunci cand dai un raspuns bun... fundele sunt date de cel care a pus intrebarea la care ai raspuns.
Funda?big grin

| Available a răspuns:

Buna. Lumea cere funda deoarece ea reprezinta un rapsuns castigator adica cel mai bun dintre toate de la intrebarea respectiva. Dar funda nu este cea mai importanta intr-adevar aduce niste puncte in plus dar nu este cea mai importanta.Aici cel mai mult conteaza calitatea raspunsurilor pe care le dai inclusiv varietatea lor.Aici poti sa pui intrebari la care iti vor raspunde alti utilizatori ca si mine sau poti sa dai raspunsuri altora pentru a-i ajuta.

Succes si sper ca ai inteles.

| love_1617 a răspuns:

Fundele ii atrag p cei care st p aiki...si cand cineva iti rasp la intrebari trebuie sa declari raspunsul castigator...atunci dai sau primesti funda:d

| dedeuh a răspuns:

Poi de cand sunt eu pe TPU oamenii de aici cer funda pentru a ajunge experti TPU pentru un an de exemplu Noname este expertul anului 2010 din cate stiu si are ff multe funda si probabil si voturi. fundita se da din partea dreapta a unui raspuns pe care il consideri tu bun si e o fundita ca un fel de medalie si apesi acolo.Fiecare raspuns are in partea dreapta o fundita mai gri daca apesi pe ea se face portocalie si ii acorzi fundita acelei persoane. Daca ai inteles sa vad km imi dai fundita...laughinglaughing

| Andreea_8766 a răspuns:

Pai e simplu...cine are cele mai multe funde primeste un premiu(nu stiu sigur in ce consta)
si funda se da din coltul din dreapta al raspunsului meubig grin