| FlyingSparkle a întrebat:

Sunt o eleva silitoare si mereu iau note mai mari de 9. dar azi la teza de la mate nu stiu unde mi-a fost gandul si am gresit la 2 din 4 probleme, cred ca o sa iau nota 7 cel mult, maxim 8. si ma simt extrem de rau. am devenit speriata de geometrie, daca ma puteti crede, desi profesoara e draguta, de la un timp parca are ceva cu mine, nu ma refer la teza. cum as putea sa nu ma mai simt rau pentru ca o sa iau o nota proasta? mereu cand fac ceva ce imi place, imi aduc aminte ca voi lua o nota proasta, si iar ma simt rau, poate chiar cad in depresie, ceea ce e stupid. va rog sa ma ajutati! sad

6 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @FlyingSparkle! Numai cine nu muncește nu greșește. Cel mai important lucru este că ți-ai dat seama unde ai greșit și că perseverezi în continuare. Ține minte, înveți pentru tine, nu pentru alții sau pentru note, iar ce ai în cap nu-ți poate lua nimeni!
Să ai o zi cu zâmbet!

| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Si eu sunt o eleva silitoare si am fost in fiecare an sefa clasei.
In ceea ce priveste tezele am luat 9 si 10, dar la un test am luat si eu 8 si m-am simtit la fel ca tine.
Totusi trebuie sa-ti dai seama ca nu pierzi nimic daca iei o nota mai mica(nu o poti numi nota proastahee heefindca ai note mari si chiar de iei mai mica cu un punct tot medie mare aibig grin
Pa, pa.

| 女明DongRi a răspuns:

Te inteleg ca vrei sa fii cea mai buna, sa nu lasi pe altii sa te ia inainte la invatatura, dar niciodata sa nu te consideri perfecta, si ca nu poti gresi niciodata. Stai linistita, nu se sfarseste lumea de la un 7 sau 8. Daca iei notele astea sa te gandesti ca nu esti singura care le-a luat. poti sa o rogi pe profa sa te mai asculte pentru ca media sa-ti iasa 9, pentru ca 10 n-are cum sa-ti dea. Si app nu mai gandi pesimist, e o nota pana la urma, important e ce ai in cap, nu intr-un catalog, care cu anii se va degradahappy. Baftahappy

| iTami a răspuns:

Sunt si eu in aceeasi situatie.aproape.am luat 4 la isorie si eu aveam 10 pe linie.si ma simt si eu prost.si nici nu pot sa dorm noaptea de frica si ma simt prost.stiu ca nu-i acelesi lucru.dar incearca sa vorbesti cu cineva.mediteaza si altele sa te clmezi. apoi punete pe invatat cat poti, poate-ti mai maresti media.si confeseazate cuiva.plus gandit pozitiv, ca pana la urma o sa ajungi la un liceu bun.
si poate esti doar pesimista. poate ai luat mai mult.
tin pumnii

| anonim_6080 a răspuns:

Hey asa eram si eu, vroiam ca totul sa fie perfect, sa fiu mai buna ca ceilalti(dar nu eram chiar de 10, eram de un 9.70) si cand luam o nota proasta veneam acasa si plangeam,si chesti de astea, dar toate astea pana intr-o zi, pana ce doamna de mate mi-a pus un 4 in catalog pentru ca nu am stiut sa rezolv un exercitiu acasa... Dar vazand mai pe urma ca im i va iesi o madie destul de mare chiar daca aveam un 4(media 9) m-am incurajat putin pe mine insami, si de atunci nu ma mai simt prost daca o sa iau o nota proasta, pentru ca stiu ca o pot remediatongue

| eu_1399 a răspuns:

Esti o fraiera de 13 ani care nu stie ce e aia viata.Ce daca iei 8, 7(mai putin nu ca dupa aia esti prea proasta), crezi ca rezolvi ceva daca te caci atata pe tine? Sunt copiii care copiaza in prostie si iau 10 pe linie! Tu trebuie sa stii ca nu conteaza notele conteaza cunostintele, si unii parinti(majoritatea) fraieri, care au fost prosti la scoala, si iei se iau de copiii lor sa invete si aia.Niciodata sa nu le ceri copiilor mai mult decat ai facut tu, da no faci vei fi o fraiera cum esti si acum.pentru. ce sa ai emotii? te dezvirginezi, fumezi pentru prima oara? sau ce vine 2012(chestia cu 2012 e o prostie lamentabila) o sa vezi intr-un final ca cei ma multi care au scoala ajung prafuri in viata si ceilalti ajung mari.Sa iti ajuta in viata:trebuie sa fi istet nu destept.retine ce am spus.