| thepinklady30 a întrebat:

Sunt o fatala liceu,in penultimul an, care invata la ce ii place si imi cam place tot. Astfel, am cele mai mari note si pentru asta unii dintre colegii mei dragi ma jignesc, trimit sageti la adresa mea. Nu stiu cum sa ii opresc si chiar ma simt ranita din cauza asta; plang. Ma simt de parca e gresit sa invat si am o retinere cand trebuie sa imi spun opinia in clasa atat in timpul orelor, cat si in pauza. Au ajuns sa ma faca sa ma simt prost ca dau tot ce e mai bun din mine pentru materiile care imi plac.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Andrei200202 a răspuns:

Trebuie să înveți să fii indiferentă, să nu îți pese de jignirile lor. Tu faci bine că înveți, ei sunt doar invidioși și frustrați că nu pot să ajungă la rezultatele pe care tu le dobândești așa că aruncă cu jigniri, cea mai josnică armă.
Deci, nu te lăsa afectată, și la mine in clasă sunt la fel și peste tot ai să găsești aceeasi mentalitate dar asta nu trebuie să te doboare. Trebuie să lupți, tu știi ca prin învățat vei ajunge sus și ei vor rămâne la același nivel. Nu le mai da importanță, fii indiferentă, învață să ignori prostia. Nu te lăsa afectată așa de niște vorbe spuse de niște ratați care probabil nu o să aibă un viitor la comportamentul pe care îl au.
Ai incredere in tine și nu te lăsa călcată in picioare de nimeni, arată le că nu îți pasă.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa-ti cuplezi si creierasul cand primesti jigniri sau sageti, care te ranesc.
O persoana puternica si inteligenta, nu ar reactiona asa la rautatile celor din jur, dimpotriva, le-ar ignora si le-ar arata celor din jur ca nu-i pasa.
Copii sunt rautaciosi si ataca, doar cand vad alti copii slabi si fricosi, bucurandu-se ca le pot face rau.
Daca in loc sa plangi te-ai comporta ca o fata matura si inteligenta, aratandu-le ca nu-ti pasa de miicimea lor sufleteasca, i-ai invinge.

| 70gabriela70 a răspuns:

Nu-i baga in seama. Daca inveti si iti si place e clar ca vei ajunge sus. Si cand vei ajunge nu ti-i vei mai aminti. E doar o etapa a vietii tale, cam toti adolescentii au parte de un fel de bullying in liceu, dar trece. Fii toleranta si invata sa fii nepasatoare.
Bafta!

| Savantym910 a răspuns:

Nu-i bagă în seamă uni oameni sunt rai cu cei care vor sa ajunga departe in viata cat timp ai prieteni care țin la tine pentru ce ești nu mai contează ce spun niste copii care stiu doar sa se poarte urat cu oameni