| Markusfrtt a întrebat:

Cum as putea sa fac sa scap de timiditate. Sunt foarte timid, cand vine vorba de o fata, raman fara cuvinte, la propriu. Nu mai stiu ce sa zic, raman mut. Chestia este ca nu am aceeasi problema cu amicele/amici, din contra sunt foarte glumet. Imi place sa-i fac sa rada si reusesc mereu. Sunt glumet de felul meu, insa cand vine vorba de fete cu care nu am vorbit niciodata, sunt mut daca incerc sa vorbesc cu ele. Ce sfat imi dati? Multumesc

11 răspunsuri:
| Luissa123 a răspuns:

Rusinea e doar un sentiment deloc frumos de inferioritate.Chestia e ca tu esti timid doar atunci cand vrei sa impresionezi, lucru care nu se intampla cu amicele tale
Fii tu insati! asa sigur impresionezi.
Numai bine!

| Markusfrtt explică (pentru Luissa123):

Nu neaparat sa impresionez, doar ca nu stiu ce sa zic, ma blochez

| anonimg a răspuns:

Ca sa scapi de timiditate, trebuie sa-i vezi pe oameni la acelasi nivel ca al tau, si nu mai presus de tine(dar nici mai prejos).
De asemeni, tie iti lipseste respectul/stima de sine. Pe langa acestea tu trebuie sa te cunosti pe tine insuti.
Tu iti vei vedea cu adevarat valoarea, atunci cand nu o vei cauta la oameni, ci acolo unde trebuie, si anume: la Dumnezeu. Tu te vezi mic in ochii tai si in ochii oamenilor; cat de mult pretuieste Dumnezeu lucrul acesta la oameni! Totusi, El vrea ca sa te ridice. De aceea, priveste la Dumnezeu si vei vedea ce mare valoare ai! El iti va da personalitatea, respectul si stima de sine. Acestea sunt daruri ale lui Dumnezeu. Varianta lumii a acestor daruri sunt mandria, egoismul si altele- lucruri pe care Dumnezeu nu le priveste cu placere.
Tu cauta-L pe Dumnezeu si vei vedea cum El iti va schimba viata.
Carticica aceasta te va ajuta mult: http://www.google.ro/......http?/url

| h3r a răspuns:

Fetele în general sunt vorbărețe, iar tu va trebui să le faci față...să vorbești cu ele, să le asculți. Comunică fără teamă, fii tu, la fel ca în grupul de prieteni.

| Markusfrtt explică (pentru h3r):

Da, dar mi-e greu, parca ceva ma opreste si nu pot scote nici un cuvant

| h3r a răspuns (pentru Markusfrtt):

Vrei să vorbești cu ea și pe parcurs să te obișnuiești, să nu mai ai rețineri? Emoțiile sunt normale la un moment dat, dar acum nu le poți lăsa să intervină. Fă un prim pas.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici unele sugestii ce au legatura cu intrebarea ta: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011134

Sper sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o fata te va place o va face pentru ceea ce esti. Poarta-te natural nu incerca sa impresionezi.

| iuli000 a răspuns:

Gandeste-te la faptul ca trebuie sa fii tu si ca nu trebuie sa te comporți altfel doar din cauza cauza ca sunt fete pe lângă tine.

| Sunshine23 a răspuns:

E ceva normal, insa un singur sfat iti dautongueoarta-te natural! Indiferent cat de timid esti, incearca sa nu lasi sa se vada lucrul asta.De ex:cand cunosti o fata,nu trebuie sa oferi foarte multa atentie,nu trebuie sa fi panicat,pentru ca acea persoana va observa ca esti emotionat,si ca sa lasi o impresie buna trebuie sa te comporti ca si cum ai vorbi cu un amic pe care il cunosti de ceva timp,fara nici o panica ca ai spus ceva tampit.
La urma urmei, toti suntem oameni, si chiar daca esti timid iar acea fata va observa, nu e nimic rau, te va intelege.
happy

| Papp_Francesca_1976 a răspuns:

Incearca sa le faci sa rada sau vorbeste frumos cu ele. Sper ca te-am ajutat! Funda!