| PickMe a întrebat:

TPU! Am nevoie de ajutorul vostru. La profilul meu am o materie idioata, se numeste Istoria Comunismului! Si am de prezentat un obiect de pe vremea comunista sa zic cate ceva despre el. Eu mi-am ales un bibelou ( nu am alt obiect prin casa)... Nu prea am ce sa spun despre el. Stiu ca se punea pe televizor langa un mileu, se primea la botezuri, zile onomasticesti. As mai vrea sa mai spun ceva despre el, nu stiu, un pret, cum il cumparai, ceva legat de el. Daca stiti ceva legat despre bibeloul din vremea comunista va rog frumos sa-mi spuneti sad. Multumesc mult! big grin

4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Nu stiu cine s-a gandit sa va strecoare in programul scolar aceasta materie dar cu siguranta a avut o idee foarte buna. Macar din povesti sa mai stiti istoria vremurilor comuniste pe care voi nu aveati cum sa o traiti. Nenea Iorga spunea parca ca "un popor ce nu-si cunoaste istoria e ca un copil care nu isi cunoaste parintii" Tema e foarte generoasa si daca e sa ma intrebi pe mine e ca o cautare in cutiuta cu vechituri. Iti sugerez sa faci 2 lucruri - sa iei la picior orasul in care locuiesti si sa te duci la targurile de antichitati. Sunt convins ca vei gasi - o cravata de pionier, un snur rosu, galben sau albastru - snur, ce nu iti voi spune la ce folosea, te las sa descoperi, un costum de soim al patriei, un abecedar mai vechi cu tovarasul mult iubit si lista ar putea continua dar nu am timp sa scriu. Ai putea apoi tot prin anticariate sa cauti almanahuri Cutezatorii, sau Soimii patriei sau Flacara.
Sper ca ti-am deschis putin apetitul de a cauta si de a cumpara in cazul in care nu le ai prin casa. Ma gandesc la buget. happy

| PickMe explică (pentru ywar):

Am uitat sa precizez. O colega a adus deja cravata de pionier, si nu avem voie sa prezentam acelasi obiecte.

| InnaArkane a răspuns:

http://www.digi24.ro/......chinezarii

Te poti inspira din articolul de mai sus.

Se spune ca sunt acum foarte cautate de straini( cele din perioada comunista).

"Multe piese erau dobandite de la generatiile precedente, altele erau facute in casa, dar au fost o parte din viata noastra si multe persoane inca le tin in acelasi loc si le ingrijesc exact ca in ziua in care le-au achizitionat.

Asadar, iata un set de elemente de decor interior din "perioada rosie":
Vitrina

Nu conta ca stai la garsoniera, sau la patru camere, trebuia neaparat sa ai in sufragerie o vitrina cu bibelouri, pahare din cristal, set de farfurii chinezesti de care nu se atingea nimeni. Era un must have!

Balerinele din portelan

Fantastic cati oameni au avut si au in continuare rafturile si vitrinele pline cu balerine din portelan. "

Sunt considerate chiar simbolul comunismului. Toata lumea a avut macar o data in perioada comunismului o vitrina cu bibelouri sau bibelorui pe televizor.

http://mariuscruceru.ro/......ntru-tine/

Alt site unde se mai vorbeste despre bibelouri.
Articolele nu sunt lungi si sunt destul de interesante.
Cat despre pret. nu am idee.
din curiozitate la ce profil esti?

| PickMe explică:

Am uitat sa precizez. O colega a adus deja cravata de pionier, si nu avem voie sa prezentam acelasi obiecte. Sunt pe filologie.