| MelisaLore a întrebat:

TPU! Sa va explic, deci, mama si tata sunt despartiti, ei nu au fost casatoriti a fost concubinaj, iar la momentul actual eu sunt la mama, tata este in Anglia, problema este ca el nu vrea sa imi ofere procura, prin care as putea parasi tara in vacanta cu mama. Insa ea nu vrea sa il dea in judecata, iar eu nu stiu ce sa mai fac! Pare o prostie, insa nu am fost in viata mea, la mare sau in alta tara.
Ce aș putea sa mai fac? (Mentionez, sunt fata, am 13 ani)

6 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Vorbesti frumos cu mămica să il de-a in judecată. Măcar pensie alimentara să ai daca procura nu vrea sa iti dea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci tu, esti minora... poti doar sa-l rogi si daca chiar tine la tine trebuie s-o faca, este tatal tau, ar trebui sa puna fericirea ta mai sus decat a lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce sa faci, sa astepti sa faci 18 ani apoi sa vii aici si sa pui intrebarea.
Du-te la somn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea asta din nou dar la categorie alege "legislatie politic social ". Stiu ca e o persoana 2 pe acolo care se pricepe la legi si poate te ajuta si pe tine.

| NAT0 a răspuns:

Nu știu cum stă treaba asta cu concubinii, în fine. N-ai decât să vorbești cu tatăl tău, o discuție cât se poate de serioasă și să-i explici că vrei să ieși din țară cu mama ta și îl rogi s-o facă pentru tine sau. dacă e mai încăpățânat și vezi că nu are rost, la cei căsătoriți știu că dacă divorțează, unul din părinți poate să-l decadă pe celălalt părinte din drepturi și să nu mai ai nevoie de procură de la el. Să demonstreze faptul că el nu se implică în creșterea ta. Nu știu exact cât costă dar costă ceva.laughing Așa că decât să pierzi bani și poate a sfârșit să nu te alegi cu nimic, mai bine te rogi de tatăl tău.laughing sau aștepți să crești. A da, poți să-i zici că o să-i dai apă cu furculița la bătrânețe dacă nu-ți oferă procură. rolling on the floor

| gratargratar a răspuns:

Ai doar 13 ani mai laughing La mare te poti duce fara procura.
Nu-i nicio tragedie. Nu poti da un om in judecata din cauza asta. O sa dai mai multi bani pe proces decat pe calatorie...
Nu-i nicio graba.