| anonim_4396 a întrebat:

Tpu........va cer din nou sfatul
tocmai ce i-am spus mamei de un 4 luat astazi.e foaarte suparata si chiar mi-a spus ca e foarte dezamagita si rusinata de mine.eu inteleg, dar problema e ca mai am un 2, un 3 si un 5 de care nu stie deoarece m-am ccam lasat de invatat acum cateva saptamani si acum recuperez, invat, iau note mai mult de 10 dar notele alea ma bantuie...in plus am sedinta c parintii sapt viitoare, deci nu mai am mult timp...ce ma faaaaaaac?

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Salut

Vorbeste cu mama ta despre asta. Daca ea nu te poate intelege, atunci cine.
Sunt sigur ca ea nu te creste doar pentru note, si a fost dezamagita asa, doar ca sa te motiveze.
Explica-i ca ai avut o perioada mai rea, dar ca acum recuperezi si notele iti sunt mari.
O sa se supere, dar o sa inteleaga.
Promite-i ca o sa te tii de scoala, si mai ales, respecta aceasta promisiune.

8 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa ii spui inainte de sedinta, alta solutie nu prea mai ai. Daca nu stii cum, pur si simplu da-i carnetul la semnat si te va lua ea la intrebari, te va certa, probabil va tipa dar dupa va tace, tu iti vei reveni si mama ta va fi din nou mandra de tine.
Final fericit!

| Gesara a răspuns:

Spune=i pentru ca va fi de 10 ori mai suparata cand va afla de la sedinta. Spune-i ca treci printr-o perioada mai ciudata a pubertatii ...trebuie sa ai ceva probleme daca ai inceput dintr-o data sa iei notele astea.Macar nu o minti pentru ca nu va mai avea incredere in tine dupa si te va controla la TOT.

| SirGeo a răspuns:

Spune-i mamei tale adevaru si spune-i ca a fost o greseala si zilele alea ai avut niste suparari si de asta n-ai invatat dar acum inveti de 10 si te vei revansa e mai bine asa te vei simti usurata. Fundabig grin?

| DunkelheitBu a răspuns:

Eu as zice sa ii spui, stiu ca este greu, te cred si mie mi s-a intamplat, chiar este greu, te-as sfatui sa ii zic cat mai rapid, pentru ca daca va afla de la diriga-ta va fi f nasol sad
Ia mai multi de 10 si dupa spune-i si pune-o inainte sa iti promite ca nu se supara, da e foarte greu, dar incearca!
Succes
ps: sa stii ca daca ii spuneai imediat ce le-ai luat, nu mai se intampla asta(stiu ca stii)

Răspuns utilizator avertizat
| haapyfacesmilealotforme9090 a răspuns:

Eu cred ca mai bine ii spui adevarul, pentru ca daca ai sedinta oricum va afla si va fi mult mai rau! sfatul meu este sa ii explici exact cum e situatia, sa iti ceri iertare si sa ii spui de notele de 10 luate si de notele mici. poti sa ii mai zici si ca nu ai vrut niciodata ca ea sa fie dezamagita de tine, doar ca sa zicem ca ai trecut prin momente grele, pentru ca e un an greu, sa nu ai inteles tot la scoala si ti-era frica sa recunosti pentru ca nu doreai ca ea sa se supere, chestii din astea. fii sincera si totul va fi bine!

| xXsecretXx a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri.dar ar trebui sa i le spun pe toate odata sau pe rand?

| liluuu a răspuns:

Zii mamei adevarul, poate iti va aprecia onestitatea, ar trebui si eu sa-mi ascult sfatul, nu i-am zis mamei de un 6 la mate