| Robertuwhwbz a întrebat:

Trec clasa a 6 a, intr-o zi imi asteptam o colega sa plecam din clasa, ramasesem singuri si a strans lucrurile si a pus ghiozdanul in spate si a venit la mine sa ma imbratiseze. N-am stiut cum sa reactionez si i-am pus mainile, imbratisand-o prieteneste. Trec cateva secunde si se dezlipeste de mine, se uita la mine, se uita in jos si ma loveste cu genunchiul la oute si a plecat. Nu inteleg de ce si de atunci cand nu e vazuta vine la mine si incearca sa ma loveasca la oua.
Eram intr-o zi vorbeam cu niste colege si ma trezesc cu genunchiul ei intre picioarele mele incercand sa ma loveasca. M-am simtit atat de penibil, mai erau si acele colege in fata mea si m-a lovit de fata cu acele colege, dupa vacanta o voi intalni din nou. Ce sa fac sa ripostez? Ce sfaturi aveti?

1 răspuns:
| Design2021 a răspuns:

Comportamentul de bullying este o cale prin care unii copii au învăţat să primească atenţie, chiar dacă într-un mod negativ. Alţi copii se manifestă astfel pentru că aşa au învăţat să se simtă puternici (când ceilalţi se tem de ei). Pentru alţi copii, comportamentul de bullying reprezintă o cale uşoară de a fi percepuţi de ceilalţi ca fiind „cool".

Poti sa pastrezi distanta si sa ignori persoana respectiva.
Daca lucrurile se repeta si devin mai agresive din partea colegilor, apeleaza la un adult.