| EsarfaRozZ a întrebat:

Vreau sa va cer sfatul... Ma cunosc cu un baiat de vreo 3 ani, suntem buni prieteni, povestim orice, radem, glumim impreuna, eu sunt cls a10a [16 ani] el e clasa a 13a [20 de ani] si avem clasa una langa alta. in pauze stam de povesti, etc. Ieri mi-a cerut prietenia. A spus ca sunt f de treaba, etc, si i place mult de mine si s`ar bucura sa fim impreuna. Eu i-am spus ca eu tin la el ca la un prieten foarte bun, si nu vreau sa stric aceasta relatie dintre noi, pentru ca atunci cand ne vom certa, sigur nu vom mai vb unul cu celalt si nu vreau asta. El a spus ca putem incerca, si ca lui niciodata nu i s`a intamplat sa nu mai vorbeasca cu fostele prietene. Adica lasa loc de buna ziua. Cand m`a intrebat, am spus nu deoarece el mi-a spus mai demult ca si-a inceput viata sexuala, pe la 17 ani, si tot faceam glume pe seama lui, radeam etc...Eu nu vreau sa stau cu el, pentru ca nu vreau sa imi incep viata sexuala de acum. Pur si simplu nu sunt pregatita acum. El cu toate prietenele lui de atunci si pana acum, a facut sex. Ma tot chema la el, eu nu vreau sa ma duc. Ce credeti, am facut bine? sau trebuia sa ii accept propunerea de a fi cu el?

:-s:-s

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Felicitari! ai facut foarte bine. daca nu esti pregatita sa-ti incepi viata sexuala, nu asculta de nici un baiat. e o decizie pe care trebuie s-o iei singura fara sa fii influentata in vreun fel de altcineva. Iar daca el a facut sex pana acum cu toate fostele prietene, cu siguranta se va astepta sa faca si cu tine. iar daca tu nu esti hotarata, e posibil sa ajunga sa te preseze sa-ti incepi viata sexuala. si asa ceva nu se merita. sunt complet de acord cu tine ca daca veti fi impreuna, prietenia voastra se va deteriora. rareori se intampla ca prieteniile sa reziste dupa o despartire. asa ca daca aveti o prietenie placuta, de ce s-o puneti in pericol?
inca o data, felicitari si nu-ti schimba opinia.

16 răspunsuri:
| Ирина19 a răspuns:

Daca a avut relatii sexuale cu fostele asta nu inseamna ca te va obliga sa te culci cu el, daca te va iubit cu adevarat o sa te astepte cit e necesar, stai linistita happy Sincer, chiar nu stiu ce sa faci, sa fii fost in situatia ta la sigur ca nu mai stiam nici eu ce decizie sa iau, e foarte greu sa incepi o relatie cu un prieten, ca cine stie ce va fi dupa, gindeste-te bine, daca chiar crezi ca merita incearca, daca tii la el doar ca la un simplu prieten ar fi bine sa lasi asa, pentru ca in caz ca ai sa te indragostesti de el o sa fie cu mult mai greu, ar fi pacat sa distrugeti prietenia voastra, dar oricum, ramine u sa decizi.Bafta draga mea :*

| Ирина19 a răspuns:

Sa stii ca chiar exista si baieti care asteapta cit e necesar, oricum daca tii si u la el la sigur ca nici tu nu vei rezista sa nu ai relatii sexuale mult timp big grin

| Violetta2303 a răspuns:

Nustu eu am avut tot asa un r si suntem impreuna si acu face numai fite si ma face sa sufar dar sunt si parti foarte frumoase:X:X

| Agentulx a răspuns:

Parerea mea e ca daca il placi trebuia sa accepti sa fii cu el. Daca tine la tine ar trebui sa inteleaga ca nu esti pregatita sa o faci cu el si asta nu ar fi o problema. daca te va iubii cu adevarat va avea rabdare daca nu inseamna ca nu ai pierdut nici un priteten.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Craciun Fericit!

| SlowLikeSnow a răspuns:

Chiar ai facut bine, chiar foarte bine pentru ca se vede de la o posta cam ce ar vrea el.
Vad si eu o fata desteapta!:*bravowinking

| BonnyBon a răspuns:

Clasa a 13-a?

| BonnyBon a răspuns:

Pai, Da e bine ce ai facut, chiar daca el gandeste altfel decat un pusti de varsta ta, el are alt stil de a te impresiona, si de aceea crezi tu ca va intelegeti mai bine decat daca a-ti fi impreuna. Daca nu ai acceptat prietenia lui, a-i sa observi ca dupa un anumit timp nu prea o sa mai vorbeasca cu tine deoarece, a incercat si a esuat.Tocmai asta era scopu' sa te faca sa crezi ca e un tip bun ca sa fii impreuna cu el, dar tu fata desteapta nu ai acceptat(nu stiu poate ma insel eu, dar majoritatea asa sunt crede-ma, am trecut prin asta),, El cu toate prietenele lui de atunci si pana acum, a facut sex."-nu iti spune ceva? Daca acceptai, probabil intr-o zi erai si tu prin lista luiwinking.

Deci poti ramane la stadiul de amici si cam atat. E si mai mare ca tine.Incearca si tu sa vorbesti cu astia de 17-18 ani:-> sunt mai hazlii:]]:->

Oricum daca cu tine nu a mers. urmeaza alta la rand :]] fi chill nu meritatongue gandeste-te doar putin la varsta. El a trecut deja prin toate experientele astea copilaroase si stie cum sa te seduca, dar tu esti inca un copil, o prada usoara pentru el.Incearca sa analizezi situatia din toate unghiurile. A, si sa numai zic ca prin liceu e o moda sa ai o prietena mai mica :]] adica gen Se da mari cu prospatura, p'asta o stiu de la unii gen el :]]

Sper ca te-am ajutat.Bafta :*:*

| EsarfaRozZ explică:

Mi s`a mai intamplat chestia asta cu un prieten ff bun. am fost impreuna pentru putin timp, ne-am certat, si acum nu stiu dc nu mai vb delocstraight face si nu as vrea sa il pierd si pe el la fel. Nu pot zice ca il iubesc, dar tin la el ca la un prieten ff bun, ne cunpoastem de atata timp...straight face

@wikkaa- da, este clasa a13a, RP>Ruta Progresiva, sau ceva de genulaughing

@Irina- stiu ca daca ma iubeste nu ma va obliga, nici nu mi-a propus nimica pana acum, dar totusi are 20 de ani, nu va sta dupa mine pana voi fi eu pregatita...[asa credstraight face]

| EsarfaRozZ explică:

Ai dreptate Irina, nu am spus ca vreau sa astept o vesnicie, dar nu acum, nu sunt eu pregatita...
Tin la el, nu pot zice ca nu tin deloc, dar mai mult ca la un prieten straight face

| EsarfaRozZ explică:

Nu, nu a ramas, e clasa a13a pentru ca e la ruta progresiva, si se fac 13 clase, nu 12...am scris si mai suswinking

| Heliodor a răspuns:

Poti fi foarte rea si asa te protejezi

pune-i conditii, vrei sa fii cu mine? atunci nu vin la tine si fara sex
asta sa eu spui de fiecaredata cand te intreaba, indiferent de cat timp ati fi impreuna

daca vrea sa fiti impreuna in continuare inseamna ca tine la tine
daca renunta la tine insemna ca vroia sex

| SfarsitDeDrum a răspuns:

Ai facut foarte bine!winking nu trebuie sa te lasi la alti!
daca uh nu iti doresti sa iti incepi viata sexuala el nu are de ce sa te oblige!

| AnduZisAlexandru a răspuns:

In primul rand clasa a 13-ea liceu Seral
Dar eu zic ca ar trebui sa te duci pe la el si sa incepi o relatie in timp oricum veti progresa si sigur te va iubi pana vei accepta asta! Oricum nu e in stare sa te oblige sa faci sex cu el deoarece te iubeste prea mult pentru asta! Craciun fericit si succes! Sper sa fii cu el nu multe fete au shanse sa fie iubite mereu!

| cagulatu a răspuns:

Clasa a 13 a? da ce, a ramas repetent? laughing

| iulikbomb a răspuns:

E clasa a 13 a. ok hai sa zicem dar are 20 de ani si e clasa a 13 a a ramas repetent sau dc? si acum un sfat... daca chiar te place sunt sigura ca va fi de acord sa te mai astepte, daca chiar vrea sati dovedeasca ca tine la tine:*

| iulikbomb a răspuns:

Da dar totusi are 20 de ani.:p