| anonim_4396 a întrebat:

Un an nou fericit,oameni frumosi!
Am auzit ceva de o dieta cu fructe. Daca as manca doar fructe,cam cat as putea sa slabesc intr-o saptamana, doua?
Eu am 52 de kilograme si 1.74.

Răspuns Câştigător
| CatalinVictor1985 a răspuns:

La 1.74 cu 52 kg nu esti deloc grasuta si cu siguranta nu trebuie sa slabesti. Nu incepe vreo dieta pentru ca sanatatea e cea mai importanta. mananca ce trebuie nu mizerii si fructe pe langa mancare. Iar lichide apa, ceai si lapte nu tampenii de sucuri spurcate de atata zahar si chimicale

7 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Daca faci asta nu faci bine organismului tau. Sa mananci numai fructe o perioada nu este normal. In plus vorba lui meowornever.
Vrei sa ajungi schelet ambulant? Mananca normal ca din mancare ai forta daca nu mananci mancare ramai si fara forta

| Felissa13Eden a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Nu-s asa slaba.
Nimeni nu mi-a zis ca sunt slaba pana acum.Mama chiar imi zice ca m-am ingrasat laughing

| Felissa13Eden a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

O sa incerc.
Multumesc

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

La 1.74 cu 52 kg nu esti deloc grasuta si cu siguranta nu trebuie sa slabesti. Nu incepe vreo dieta pentru ca sanatatea e cea mai importanta. mananca ce trebuie nu mizerii si fructe pe langa mancare. Iar lichide apa, ceai si lapte nu tampenii de sucuri spurcate de atata zahar si chimicale

| Juviia a răspuns:

Esti cam prea slaba pentru inaltimea ta..eu am 1.60-1.59 si vreo 62 kg..eu trebuie sa mai slabesc laughing

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Juviia):

Girl,daca te simti bine in pielea ta, esti perfecta asa cum esti

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

În ce priveşte dieta cu fructe, este foarte bine venită, alături de cereale. Ellen White în cartea,, Dietă şi hrană" scrie cu privire la dieta cu fructe 88% DH 158.3 (Dietă şi hrană)
Persoanele care şi-au satisfăcut apetitul mâncând fără reţinere carne, sosuri foarte asezonate şi tot felul de prăjituri grele şi dulceţuri nu se pot bucura de îndată de o dietă simplă, sănătoasă şi nutritivă. Gustul lor este atât de pervertit, încât nu sunt deloc îmbiaţi de o dietă cu fructe, pâine simplă şi legume. Ei nu trebuie să se aştepte să aibă de la început plăcere pentru mâncarea atât de diferită de cea pe care şi-au îngăduit s-o consume. Dacă nu se pot bucura de la început de hrana simplă, ei ar trebui să postească atât cât sunt în stare. Acel post se va dovedi pentru ei de un mai mare folos decât medicamentele, căci stomacul, de care s-a făcut abuz, va afla acea odihnă de care demult avea nevoie, iar foamea reală poate fi potolită printr-o dietă simplă. Va fi nevoie de timp pentru ca gustul să-şi revină după abuzul la care a fost supus şi să-şi recâştige tonusul natural. Însă perseverenţa pe calea tăgăduirii de sine în privinţa mâncatului şi băutului va face curând ca hrana simplă şi hrănitoare să fie gustoasă, şi aceasta va fi după puţin timp mâncată cu mai mare satisfacţie decât gurmandul care se bucură de delicatesele lui bogate.
52% DH 268.3 (Dietă şi hrană)
Domnul a lucrat şi încă mai lucrează pentru a-i conduce pe oameni să prepare din fructe şi cereale alimente mai simple şi mai puţin costisitoare decât multe din cele care pot fi găsite acum. Mulţi nu pot obţine aceste preparate alimentare scumpe, şi cu toate acestea nu trebuie neapărat să-şi ducă traiul cu o dietă săracă. Acelaşi Dumnezeu care a hrănit mii de oameni în pustie cu pâine din cer va da oamenilor de astăzi o cunoaştere a modului în care să-şi facă rost de mâncare într-un fel simplu. — Manuscript 96, 1905.
la început îţi va fi greu dar tot Ellen White scrie tot în aceeaşi carte de mai sus,,-dietă şi hrană" 80% DH 291.5 (Dietă şi hrană)
Trebuie să fim atenţi cu această chestiune a consumului de carne. Când o persoană face trecerea de la alimentaţia stimulativă cu carne la dieta cu fructe şi legume va fi întotdeauna la început o senzaţie de slăbiciune şi lipsă de vitalitate şi mulţi aduc acest lucru ca un argument pentru necesitatea unei alimentaţii cu carne. Însă acest rezultat este chiar argumentul care ar trebui folosit în favoarea renunţării la o dietă cu carne.
45% DH 356.1 (Dietă şi hrană)
603. Laptele, ouăle şi untul nu ar trebui să fie puse în aceeaşi categorie cu carnea. În unele cazuri, întrebuinţarea ouălor este benefică. N-a venit încă timpul să se spună că trebuie să se renunţe cu totul la folosirea laptelui şi a ouălor. Sunt familii sărace a căror alimentaţie constă mai ales din pâine şi lapte. Au puţine fructe şi nu-şi pot permite să cumpere alimente fabricate din nuci. În propovăduirea reformei sănătăţii, ca şi în toate celelalte lucrări de evanghelizare, trebuie să-i întâmpinăm pe oameni acolo unde sunt. Până când nu îi învăţăm cum să prepare alimente oferite de reforma sănătăţii, care sunt gustoase, hrănitoare şi totuşi necostisitoare, noi nu avem libertatea de a prezenta cele mai avansate propuneri cu privire la dieta oferită de reforma sănătăţii.
Fructele şi legumele ar trebui de mîncat separat. Ellen White scrie
39% DH 394.3 (Dietă şi hrană)
700. Unii cred cu sinceritate că un meniu corect constă în principal din fierturi. Faptul de a consuma în principal fierturi nu va promova sănătatea organelor digestive, căci această hrană este prea aproape de lichide. Încurajaţi consumul de fructe, legume şi pâine. O alimentaţie pe bază de carne nu este cea mai sănătoasă dietă, însă nu voi lua totuşi o poziţie conform căreia toată lumea ar trebui să renunţe la carne. Cei care au organe digestive slabe pot mânca adesea carne când nu pot consuma legume, fructe sau porridge. Dacă vrem să ne păstrăm sănătatea în cea mai bună formă, ar trebui să evităm consumul de fructe şi legume la aceeaşi masă. Dacă stomacul este slab, va exista suferinţă, creierul va fi întunecat şi incapabil de a depune efort intelectual. Mâncaţi fructe la o masă şi legume la următoarea...
Dieta lui Ellen White 30% DH 491.2 (Dietă şi hrană)
22. Mănânc cea mai simplă hrană, pregătită în modul cel mai simplu. Luni de zile, dieta mea principală a constat în paste făinoase şi roşii conservate, gătite împreună. Pe acestea le mănânc cu zwieback. Apoi am şi compot din câteva feluri de fructe şi câteodată plăcintă de lămâie. Porumbul uscat, fiert cu lapte sau cu puţină smântână, reprezintă un alt fel de mâncare pe care îl folosesc uneori.
În cartea,, Îndrumarea copilului" Ellen White scrie 27% ÎC 382.1 (Îndrumarea copilului)
Despre mâncarea de carne — Noi nu trasăm o linie precisă ce să fie urmărită în dietă dar spunem că, în ţările în care există fructe, cereale şi nuci din abundenţă, carnea nu este o hrană bună pentru poporul lui Dumnezeu. Eu am fost instruită că alimentele cu carne au tendinţa de a animaliza natura, de a jefui bărbaţii şi femeile de acea iubire şi milă pe care ei ar trebui s-o simtă pentru fiecare şi să dea patimilor josnice stăpânire asupra puterilor mai înalte ale fiinţei. Dacă a fost consumul de carne vreodată sănătos, acum el nu mai este sigur. — (Testimonies for the Church 9:159).
26 EGW
40% ÎC 384.1 (Îndrumarea copilului)
Instrucţiuni privind o schimbare in dietă — Este o greşeală a presupune că tăria musculară depinde de folosirea alimentelor de origine animală. Nevoile organismului pot fi asigurate mai bine şi se poate avea o sănătate mai viguroasă fără folosirea acestora. Cerealele cu fructe, nuci şi vegetale conţin toate proprietăţile nutritive necesare pentru a produce un sânge bun. Aceste elemente nu sunt asigurate în mod optim de o dietă carnată. Dacă folosirea cărnii ar fi fost esenţială pentru sănătate şi tărie, alimentele de origine animală ar fi fost incluse în dieta indicată omului la început.
În cartea,, Mărturii pentru comunitate" vol1 scrie 18% 7M 134.6 (Mărturii pentru comunitate, vol. 7)
Cu privire la carne, ar trebui să-i educăm pe oameni să nu o folosească. Folosirea ei este contrarie celei mai bune dezvoltări a puterilor fizice, mintale şi morale. şi ar trebui să dăm o mărturie limpede împotriva folosirii ceaiului negru şi a cafelei. Este la fel de bine să se renunţe la deserturile bogate. Laptele, ouăle şi untul nu ar trebui să fie puse în aceeaşi categorie cu carnea. În unele cazuri, întrebuinţarea ouălor este folositoare. N-a venit încă timpul să se spună că trebuie să se renunţe cu totul la folosirea laptelui şi a ouălor. Sunt familii sărace a căror dietă constă mai ales din pâine şi lapte. Au fructe puţine şi nu-şi pot permite să cumpere alimente fabricate din nuci. În propovăduirea reformei sanitare, ca şi în toate celelalte lucrări de evanghelizare, trebuie să-i întâmpinăm pe oameni acolo unde sunt. Până când nu îi învăţăm cum să prepare alimente oferite de reforma sanitară şi care sunt gustoase, hrănitoare şi totuşi necostisitoare, noi nu avem libertatea de a prezenta cele mai avansate propuneri cu privire la dieta oferită de reforma sanitară.
În cartea,, Minte, Caracter, personalitate" scrie 17% 1MCP 236.1 (Minte Caracter şi Personalitate, vol. 1)
Carnea stimulează şi întăreşte pasiunile josnice — Carnea nu trebuie să fie aşezată pe masa copiilor noştri. Ea stimulează şi întăreşte pasiunile josnice şi tinde să slăbească puterile morale. Hrana tuturor celor care pretind că se pregătesc pentru a fi strămutaţi în cer trebuie să fie constituită din cereale şi fructe preparate fără grăsimi şi în condiţii cât mai naturale posibile. Cu cât dieta este mai naturală, cu atât pasiunile pot fi controlate mai uşor. Gusturile nu trebuie satisfăcute fără a ţine cont de sănătatea fizică, intelectuală şi morală. — Testimonies for the Church 2:352 (1869).
În cartea,, Sfaturi pentru sănătate " de Ellen G. White scrie Domnul dorește ca cei care locuiesc în țări în care există fructe proaspete pe parcursul unei mari părți din an, să fie conștienți de binecuvântarea pe care o au în aceste fructe. Cu cât avem parte mai mult de fructe proaspete, tocmai culese din pom, cu atât mai mare va ti binecuvântarea. Unii, după ce au adoptat o dietă vegetariană, se întorc la folosirea cărnii. Aceasta este cu adevărat o nebunie, care dovedește lipsa de cunoștințe în înlocuirea mâncării de carne cu alte mâncăruri corespunzătoare. {SS 473.4}

| Andrya1999 a răspuns:

Vreo 2 kg