| anonim_4396 a întrebat:

Un tip timid și care nu prea iese ar putea deveni vorbăreț și energic?

7 răspunsuri:
| Den1sa a răspuns:

Da cu siguranță, daca iese din zona lui de confort si incerca sa fie mai sociabil
Uite poate articolele astea te ajuta:
https://www.psychologies.ro/......il-2148232

https://woh.ro/cum-sa-fii-sociabil

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Da. Tot ce are nevoie tipul acela este să găsească prietenii potriviți.

| Crescent a răspuns:

Nu poate. O persoana nu se schimba, după părerea mea. Ar putea totuși să încerce. Poate vorbi puțin mai mult și să fie mai energic, dar nu prea tare.

| CassiusAlexander a răspuns:

Ar putea, dar nu ar trebui. Părerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru CassiusAlexander):

De ce?

| omaniparmeum a răspuns:

Consider ca da

| Marialena112 a răspuns:

Iesi din zona ta de confort. Angajeaza te, zi tot ceea ce gandesti, glumeste, fii ironic, ia ti responsabilitati. Esti un viitor barbat pana la urma si trebuie sa uiti de frici si de inhibitii. A si du te la sala. Fa totul singur, invinge ti temerile si devino independent. Asigura te ca nu ai nevoie de nimeni ca sa faci ceva, poate doar la inceput ca sa iti faci o idee. Si du te la biserica. Sa ai ceva in care sa crezi. Fa voluntariate, du te la petreceri. Ingrijeste te, ai grija de aspectul tau fizic, iti da un boost de incredere. Penseaza te daca e cazul, da te cu o crema, lucruri mici de genul, ca doar esti baiat. La increderea de sine se lucreaza mult. Mie una mi-a luat ani de zile. Important e sa iesi din zona ta de confort. CEL MAI IMPORTANT!