| mcristina201 a întrebat:

Una!
Je suis Cristina am 14 anisori da stiu mult prea mica da nu conteaza paii am o problema de cateva zile
Ma simt foarte singura si am multa lume in jur am prietenii am tot ce imi doresc
De ce ma simt singura? Deoarece plac un baiat are 16 ani am facut bine zis o pasiune pentru el l am intrebat daca vrea sa fie cu mine dar el tot imi raspunde sec "Ma mai gandesc" ma tot tine asa de cateva saptamani bune si mai am inca o problema parintii mei au divortat in urma divortului eu am ramas cu mama dar dorul de tata ma macina el a murit intr-un acident acuma un an sad... cand am aflat m-a distrus mama nu imi da deloc atentie tipa intodeauna la mine.si de cateva zile am inceput sa fumez oare e bine?
Vreau cate mai multe sfaturi va rog!
Dau funda

Răspuns Câştigător
| HolyPotato a răspuns:

În primul rând de fumat nu e bine, te distrugi întru-totul și ești mult prea mică pentru asta, îți fac mult rău.
Condoleanțele mele pentru tatăl tău, este trist că se întâmplă astfel de lucruri și este peste puterile noastre să schimbăm ceva. Poate pe când începe școala îți va fi ceva mai ușor, ți se va distrage atenția cât de cât. Fii tare! Mama ta sunt sigură că și ea trece printr-o perioadă grea așa că nu pune la suflet orice spune! E mama ta și te iubește, fii sigură că nu vrea să te rănească!
Legat de acel băiat, când adolescenții au probleme în familie se "îndrăgostesc" mai ușor și au impresia că iubesc, dar de fapt este doar un fel de "refugiu emoțional". Ceea ce e bine pentru cel de care spui că-ți place nu e un băiat prea serios dacă a tot amânat răspunsul, ori îi e teamă să te refuze ori așteaptă să vadă ce "oferte" mai are, ca să nu mai spun că băieții mai mari vor căuta mereu să le ducă de nas pe cele mai mici, iar ele, orbite de dragoste, nu vor realiza asta.
Momentan lasă băieții, mai ales acum, când treci prin perioada asta, încearcă să-ți ocupi timpul cu un hobby mai bine. Iar când va fi cazul cu adevărat să-ți faci un prieten, caută pe cineva de vârsta ta și prezintă-i-l și mamei tale. Tocmai acum, când tata va părăsit tu și mama ar trebui să fiți foarte unite, să nu existe secrete între voi, să-i povestești mai multe! Asta o va face să aibă mai multă încredere în tine. happy
Revin încă puțin la subiectul fumatului: nu te lăsa influențată de anturaj, sunt sigură că tatăl tău ar fi fost foarte trist dacă ar știi că te-ai apucat de așa ceva la vârsta ta. Încearcă să fii puternică, dar fără să te refugiezi în fumat/droguri/alcool/anturaje.
Ai grijă de tine, numai bine îți doresc!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul daca voia sa fie cu tine iti zicea din prima da, nu te lua cu "ma mai gandesc". De mama ta nu stiu ce sa zic, nu ne putem alege parintii, iar despre fumat nu e bine, nu te ajuta cu nimic decat sa mori mai tanara, mai saraca si plina de miros de tutun.

| MarvelStars28 a răspuns:

Ai putea sa mai inveti gramatica in timpul liber. Pai fumeaza linistita, in situatia ta nu cred ca mai conteaza ce patesti. Cat despre tipu de care vorbesti, cauta altul, e evident ca nu se uita la tine. funda? big grin

| Vali196K a răspuns:

Mai intai..Imi pare foarte rau pentru tine si situatia in care te afli! sad, Si NU! NU e bine ce faci, daca baiatul e mai cuminte nu o sa te placa daca aude ca fumezi + ca nu e bine pentru sanatatea ta. aici e clar de ce te simti singura, din cauza problemei tale si situatia in care te afli.Iti spun sa te lasi de fumat, sa iti faci prieteni noi, sa iesi ziua in oras sa te distrezi, sa te duci la baiatul pe care il placi si sa-l intrebi calumea si sa folosesti fraza : Da sa Nu?! + cateva vorbe sincere laughing. O zii buna iti doresc :*