| Xonia a întrebat:

Urgent!

Un vecin(are 16 ani) a luat aurul din casa si s-a dus cu el la amanet.

CU el au mai fost 3 baieti majori, ca fara ei nu iar fi primit aurul la amanet

Parintii lui ieri au vazut ca lipseste aurul, si el a recunoscut ca la luat ca sa isi ia telefonul inapoi ca il pierduse la masinute, etc

SI aseara au zis ca cheama politia, deoarece e vorba de o cantitate maricica de aur(aproximativ 45 grame)

Cel de 16 ani ce ar putea patii?

Ce ar putea sa se intample cu cei 3 majori?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca parintii lui depun plangere, vor fi toti judecati pentru furt. Probabil vor primi toti condamnari cu suspendare. Daca are 16 ani, poate fi arestat intr-un penitenciar de minori si tineret, dar cred ca pentru un furt izolat, va primi doar o pedeapsa cu suspendare.

| AnaisC a răspuns:

NU ubita linistetste-te nu o sa fie bagati la racoare nici unu' ca la ce tara de **** avem noi n-o sa-si ocupe ei locurile din parnaie, care si asa sunt rezervate pentru. babe de 80 de ani care au furat 2 mm din terenu vecinului, da sa revenim la subiect.
Aia 3 majori a asa li se faca dosar penal.
Lu ala minoru dupa a bataita scurta de la parinti o sa fie poate, am zis poate amendat(500-700) lei.

| Viviluka a răspuns:

Cei trei majori am fi putut sa fie dusi direct la inchisoare deoarece si ei au participat iar despre cel minor ar trebui sa plateasca intr-un fel sau sa fie pus la munca pentru a recupera macar un pic din aurul pierdut iar majori dusi la inchisoare