| AnDutZzA020 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Fratele meu are voie sa stea la PC cat vrea iar eu pot sta doar in weekend 2 ore pe zi (am parola la PC). Fratele meu isi primeste alocatia+bani in plus iar eu nu primesc alocatia si la scoala imi dau 3 lei pe saptamana! Pe mine parintii ma cearta zilnic si imi zic niste vorbe care nu pot sa le uit iar cu fratele meu rad si glumesc si il alinta! Oare de ce? Nu ma mai iubesc parintii? Ce sa fac? In casa nu am cu cine vorbi, toti ma urasc, si orice as face este gresit! Va rog help! Dau funda! Sper ca ati avut rabdare sa cititi!

Răspuns Câştigător
| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns:

sad Vai... m-am ingrozit cand am citit (mi s-a facut pielea de gaina ) sad.
Daca fratele tau este atat de alintat de parinti ai putea vorbi cu el sa te ajute sa ii convingi pe parinti sa va treateze la fel.Adunai pe toti intr-o camerea si spune-le parintilor tai ca tu simti ca nu te iubesc si enumerale motivele. Spunele ca te simti enorm de prost si ca te-ai saturat de aceasta discriminare care se face intre tine si fratele tau. ( ma gansesc ca e mai mic ca tine straight face ). Daca ei o sa iti spuna ca nu e adevarat si ca te iubesc dar nimic sa nu se schimbe (adica sa nu iti dea bani, sa nu te lasa la PC. ), ti-as sugera sa le dai o lectie si sa te muti la bunicii tai ( bineinteles sa le explici si lor situatia ). Si daca parinti tai te iubesc cu adevarat o sa vina sa te cheme inpoi acasa.
Bafta scumpo! :*Fi tare :X

| AnDutZzA020 explică (pentru dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd):

Fratele meu e mai mare!

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns (pentru AnDutZzA020):

Daca e mai mare cu atat mai bine va intalege prin ce treci (daca ii povestesti ). Spune-i ca ai nevoie de ajutorul lui ca sa ii convingi pe parinti tai ca nu e corect ce fac ei.
Bafta honey! >big grin

21 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ce a mai mare prostie care o poate face un parinte...sa faca diferenta intre copii, banuiesc ca fratele tau e mai mic si de aceea e alintat si rasfatat

| AnDutZzA020 explică (pentru mona):

E mai mare!

| mona a răspuns (pentru AnDutZzA020):

Chiar nu inteleg diferenta asta ce o fac parintii tai

| RetardedRacoons a răspuns:

Pai probabil ca sunt mandrii de el pentru ca e mai frumos, mai destept si mai grozav ca tine, ca sa nu pomenim de faptul ca el e BARBAT iar tu esti femeie, asa se cade sa se poarte, nu te mai oftica atata.

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Ce nesimtire in unele persoane... straight face. Punete in locul ei, eu sunt convinsa ca nu ti-ar placea. Nul baga in seama Andutza.

| AnaRadu a răspuns:

Heii. Ar trebui sa discuti cu ei defata cu fratele tau si sa le explici ca si tu ai dreptul la alocatia ta si la ore de relaxare pe internet sau cu prietenii etc. Daca nu te asculta esti destul de mare sa iti dai seama ca iti sunt incalcate aici niste drepturi si poti vorbi cu psihologul de la scoala dar daca nu ai este ok sa vorbesti cu bunica/bunicul/unchiul/matusa cu care vei lua o decizie. Sa nu iti treaca prin cap ca nu te mai iubesc sau ca vor sa scape de tine si in nici un caz nu pleca de acasa sau chestii nebunesti. Incearca sa faci asta si cred ca te va ajuta mult mai mult sa iti dai seama de transformarea lor! happy
Sper ca te-am ajutat si ca ai inteles ce am vrut sa te sfatuiesc! Mult noroc! PS: Daca vrei sa mai intrebi ceva poti sa imi trimiti mesaj si iti voi raspunde in cel mai scurt timp posibil /

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns:

:]] Deci tu, vrei sa zici ca parinti au bani sa ii dea baiatului (care e mai mare ) si nu au sa ii dea fetei (care e mai mica )? Scuza-ma...dar baiatul (fiind mai mare ) poate lucra pentru bani lui, in schimb fata. oh go on? Deageaba MINTI ca ai trecut prin asata ca nu se vede. Eu stiu cum e sa nu primesti dragoste de la parinti, ai mei au lucrat in strainatate 5 ani in care nu am vorbit aproape de loc cu ei straight face. Si cica sa caut sa muncesc, am 14 ani, ce sa muncesc? Habar nai... oh go on si daca nu te intereseaza problemele lu alti nu mai te baga in seama.

| RetardedRacoons a răspuns (pentru dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd):

Erm, scuza-ma, am confundat topicul cu cel in care una incerca sa-l jupoaie pe tac-su prin pensie alimentara.

| RetardedRacoons a răspuns (pentru dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd):

Ce-i fata cu mana aia? Vrei sa-mi faci un handjob?

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns (pentru RetardedRacoons):

:]] Stiii... numele pe care il ai ti se potriveste : Retard... big grin Si app cati anisori ai, vreo 10/9?

| AnDutZzA020 explică (pentru dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd):

Nu mint...si eu credeam ca daca sunt fata si sunt mai mica voi primi mai multa dragoste!straight face

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns (pentru AnDutZzA020):

Nu tu sa miniti, ala : RetardedRacoons.

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns (pentru AnDutZzA020):

Scuze de neintelegere.
Ai reusit sa vorbesti cu parinti tai? Ai rezolvat ceva?

| RetardedRacoons a răspuns (pentru dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd):

De ce intebi? Iti sunt simpatic, este?

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns (pentru RetardedRacoons):

:]]] cu ce sa imi fi simpatic? te cunosc cumva? :]]

| ukukuku a răspuns:

straight face off. naspa situatie mai sad sincer imi pare rau straight face incearca sa vorbesti si tu cu parintii tai si spune-le ca simti absenta lor in viata ta, ca ai nevoie de ei ca ai o varsta la care simti nevoia de a vorbii cu ei[in speciala cu mama ta]
Bafta!:* si ai grija.

| alexandrus89 a răspuns:

In mod normal parintii isi iubesc copii la fel de mult, insa cateodata ii acorda unuia dintre copii mai multa atentie decat celuilalt, dar asta nu inseamna ca nu te iubesc parintii. Sfatul meu este ca ar trebui sa ii "convoci" la o discutie cat se poate de serioasa si sa le atragi atentia ca si tu ai nevoie de iubire, afectiune si intelegere. Cu siguranta parintii tai te iubesc, dar poate nu stiu cum sa iti arate asta, ajuta-i.