| Kkya a întrebat:

Va rog, ajutati-ma! sad
Plang, nu mai suport
I-am cerut mamei sa ma duca la meditatii la matematica, iar ea sustine ca nu are bani pentru prostiile mele si sa iau sa invat ca pot si singura
Nu am cum
Nu pricep
Am nevoie de altcineva care sa ma ajute, iar ea nu intelege. Cand ii spun ca vreau ceva, automat tipa si nu ma lasa sa ii explic, tata e plecat, de 5 ani si ma ajuta, dar rar. Ideea este ca am examen anul asta, iar eu sunt singura care nu face meditatii, anul trecut am iesit cu 9, 81 media, dar la matematica am avut-o 8, prin copiat si alte chestii. sunt bata la mate si chiar am nevoie de mama, am nevoie sa ma ajute si sa imi fie alaturi, ceea ce ea nu face...
va rog, dati-mi un sfat!
Am 13 ani jumatate, si sunt fata.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu am invatat singura pentru bac la mate.
Am luat cărți de exerciții și de pe net și ce nu am înțeles am căutat pe net, formule, metode de rezolvare, explicații. Sau am întrebat la școala.
Găsești multe lucruri pe net, erau multe filmulețe pe YouTube.
Încearcă așa, pana la urma tot trebuie sa înțelegi tu.
Dacă intr-adevăr ai nevoie de cineva sa îți explice roag-o pe mama ta sa accepte meditațiile si spune-i ca altfel nu ai cum. Sau apelează la un bunic, unchi, var etc sa te ajute cu bani.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca mama spune sa pui mana sa inveti, cred ca asta ar trebuiis a faci. Nu astepta la meditatii sa tis e dea mura in gura, deschide cartea si fa exercitii si probleme. Ce nu intelegi, te duci la proful de mate si-l intrebi, dupa ce s-a terminat ora, bineinteles. Profesorii ajuta si vor fii impresionati ca vrei sa lucrezi extra pentru obiectul lor.

| Freya1 a răspuns:

Uite sa oferit cineva sa te ajute si gratuit.E rau ca mama ta e singura si tu ai nevoi si ea la fel plus utilitatile in casa si poate chiar nu isi permite

| danay72 a răspuns:

Discuta cu mama ta sincer și deschis despre acest lucru, dar când e bine dispusă. Explica-i ce tu nu înțelegi și vezi ce iti spune. Dar vorbește cu blândețe și respect profund.

| sofisis a răspuns:

Vorbeste cu profa ta de mate. Majoritatea fac un fel de meditatii dupa ore, gratuit. Mai ales daca vede ca iti doresti mult.
Eu asta as face, m-as duce la profa de mate, i-as spune sincer ca mama nu are bani iar eu am mare nevoie de ajutor.

| gabriela2201 a răspuns:

Poti sa cauti pe internet solutiile problemelorpe care nu le stii saupe site-uri anunturi cu meditatii gratuite; vezi olx, okazii, la jumate.ro...macar -1/2 sedinte. apoi poti vorbi cu profesorul la scoala sa iti explice; poti gasi ceva part time de lucru unde se poate, poate poti da tu meditatii contra cost la ce stii mai bine, si cu o parte din bani platesti meditatiile.

| b4stefa a răspuns:

Te ajut eu.Da -mi adresa de e-mail.