| kiss99 a întrebat:

Va rog mult de tot ajutati-ma si pe mine cu o compunere,, ce as vrea sa schimb la romania" sau,, ce imi place la romania" sau daca nu o poezie dar va rog sa nu fie de pe net... pot sa fie versuri din altele eu nu am deloc inspiratie
p. s: e pentru maine de va rog cat de repede posibil

Răspuns Câştigător
| MariaChrii a răspuns:

Ce imi place la Romania/Ce vreau sa schimb la Romania

As putea scrie la nesfarsit despre frumusetile romaniei avem castele construite intr-o epoca de glorie de mult apusa printre care amintim castelul bran(la Brasov) numit si castelul lui dracula(Vlad Tepes care a aratat o corectitudine si simt civic iesita din comun pentru vremea aceea tragand in teapa[ii punea intr-o tepusa pe hoti, si tradatori si din acest motiv dusmanii lui l-au numit Vlad dracul pentru ca se credea ca e vampir si ca suge sangele dusmanilor]), castelul peles (sibiu)construit de carolI atras de salbaticia acelor locuri lucrarile au inceput in 1873 si a fost finalizata in 1914(a durat 41 de ani), castelul huniaizilor sau a corivinilor, apoi mai avem artisiti printre care ii amintim pe brancusi(cel mai stralucit sculptor al romaniei s-a inspirat din satul lui pentru a isi face lucrarile coloana infinitului(de la stalpii de la pridvor unui padurar; masa tacerii din curtea unui boier) apoi ii mai avem pe pictorul stefan luchian numit si "poetul plastic al florilor", Grigorescu pictor al naturii operel sale vanzandu-se azi pe sute de mii de euro (car cu boi), apoi il avem pe eminescu poetul national, patriot innascut("Ce-ti doresc eu tie dulce romanie")dar si poet romantic("sara pe deal";"pe langa plopii fara sot";"Scrisorile[le scrii tu pe toate]";"Luceafarul";"Lacul" etc) de asemenea avem si artisiti necunoscuti din popor care au creat baladele populare("Miorita") apoi intram in perioada razboaielor mondiale surssa de inspiratie pentru multe opere dintr5e care amintim("Padurea spanzuratilor-liviu rebreanu- scrise de romani daca vreti pot da si autori straini :"Nimic nou pe frontul de vest"-Erich Maria Remarquedar sa ne limitam la romani acum sa trecem la inventatori dintre care amintim Henry Coanda(primul avion cu reactie) Petrache poenaru(stiloul) Anastase Dragomir(Scaunul ejectabil) – Ioan Cantacuzino(vaccinul antiholeric)Ana Aslan(gerovital)Nicolae Paulescu(injectia cu insulina) acumj dupa terminarea primului razboi mondial si ion desfasurarea celui de-al doilea razboi mondial Romania fiind aliata cu Germania (la conducerea acesteia fiind hitler care a pornit solutia finala de exterminare a evreilor) si noi sub guvernarea lui ion antonescu am preluat aceasta ura inexplicabila pentru noi catre evrei(hitler ura everii pentru ca ii considera cei mai impuri oameni germanii fiind rasa pura,ariana blonzi,inalti cu ochii albastrii asa ca in timpul incarcerarii in inchisoaree a scris o carte"Mein Kampf[Lupta mea]" in care isi publica planul de purificare a lumii) asadar sub guvernarea lui ion antonescu au fost deportati in transnistria zeci de mii de evrei(aceasta parte a istoriei roamniei as vrea sa o schimb) in timpul razboiului Romania a fost ocupata de URSS(Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste) care a instaurat regimul comunist in Romania prima data sub guvernarea lui Gheorghe Gheorghiu Dej apoi dupa moartea acestuia avenit la Putere Nicolae Ceausecu care a introdus cenzura,existenta unui singur partid politic,rationalizarea alimentelor (caci fiind sfarsitul celui de-al doilea razboi mondia era foamete),rationalizartea energie electrice,existenta unui singur program tv si a emisiunilor care spuneau cat de maret si bun este "iubitul conducator", politie politica(erai arestat daca criticai regimul sau conducatorul), copii invatau si sambata, inteerdictia de a parasii teritoriul tarii pentru a evita o revolta daca romanii ar fi vazut cat de bine traiau capitalistii dar Ceausescu a facut si lucruri bune printre care construirea de blocuri (locuinte pentru toti), existenta locurilor de munca, securitatea f buna(prea buna deorece erai arestat daca criticai regimul) din cauza acestor motive bune unele persoane cred ca perioada comunista s fost "Epoca de Aur" a romaniei este adevarat ca acum este saracie si nu exista locuri de munca pentru toti si plecam ca pasarile calatoare in Italia, Spania la intains mana dar...tot mai bine este acum pentru ca iti poti sp opinia fara teama de a fi arestat
Asta as vrea sa schimb la Romania si imi place tot la Romania cladri peisaje, oameni (caci suntem inteligenti, frumosi[mai ales fetele], uneori educati daca avem ce castiga sau daca provenim dintr-o fam buna

Te asigur ca nu e de pe net, creatie propri sper sa fie buna si sa te ajute

| MariaChrii a răspuns (pentru MariaChrii):

Nu dai si tu o fundita ca am scris o tona

1 răspuns: