| Giovanaandru a întrebat:

Va rog sa ma ajutați! De ceva timp de aproape 5 luni nu mai ies, nu mai am prieteni. Prefer sa stau in casa sa ma uit la filme. Pur și simplu sa stau singura chiar dacă câteodată mai simt nevoia sa vorbesc cu o prietena sa ies sa ma distrez... dar am încercat sa ies dar nu pot nu ma simt bine parca nu ma acomodez. Am impresia ca nu am nimic in comun cu nimeni ca n-am ce sa vorbesc, am impresia ca toată lumea se uita ciudat la mine ca sunt respinsă. Prefer sa stau in casa sau sa stau cu mama, cu mătușile mele chiar dacă câteodată ma plictisesc și ele. Nu-mi mai place de mine, am devenit foarte rea, recalcitranta și vad asta dar nu ma pot face nimic sa nu mai fiu asa și asta din cauza ca am avut o perioada când am fost foarte rebela și nu ascultam de nimeni și la un moment dat am vrut sa ma potolesc puțin dar acel puțin a fost cam mult. Pe o parte e bine ca am scăpat de anturaj dar nici așa cum sunt acum nu e bine. Ma tot gândesc la greșelile mele as vrea sa n-o mai fac. Poate de asta sunt in starea asta ca ma tot gândesc și de aici vin toate. Ce sa fac?
ÎMI PUTEȚI DA UN SFAT? Va rog

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Te inteleg perfect.
Eu am renuntat la prieteni din cauza ca am fost de foarte multe ori dezamagita si nu mai am incredere.Iar motivul pentru care stau singura cel mai des este pentru ca de mica am dezvoltat anxietate si nu am putut sa o tratez.Nu sunt comunicativa si nici sociabila si nu am incredere in nimeni, vorbesc doar cu persoana iubita cand am si dupa mult timp in care cercetez si verific sa vad daca e ceia ce trebuie si cam atat.
Si eu am fost rebela si acum ma gandesc sa nu fac prostii sa supar pe cineva, dar sa stii ca nu e bine.Nu prea e sanatos petru tine sa stai in situatia asta si sa iti spun si de ce.Eu nu am constientizat cat de grea si problematica este anxietatea si lipsa de comunicare pana in punctul in care a trebuit sa imi caut un loc de munca, pana in punctul in care m-am despartit de fostul meu iubit, pana in punctul in care am contientizat ca sunt singura si nu mai am in ce sa ma refugiez.Nu pot sa vorbesc cu persoana straine si mai ales autoritati si angajatori, nu am prieteni pentru ca nu am incredere in nimeni, iubitul actual era departe si pe mine ma pastea depresia.
Lupta sa iesi din starea asta cat mai poti si esti tanara, fa tot ce nu ai chef pana gasesti ceva care chiar te binedispune, incearca sa socializezi si sa cunosti oameni, calatoreste.

| raMLesS a răspuns (pentru Freya1):

"Nu pot sa vorbesc cu persoana straine si mai ales autoritati si angajatori, nu am prieteni pentru ca nu am incredere in nimeni, iubitul actual era departe si pe mine ma pastea depresia."
Problema reala e ca tu ai o stima de sine foarte scazuta, nu mai da vina pe restul, nu te mananca nimeni happy.

| Freya1 a răspuns (pentru raMLesS):

Ti se pare ca am dat vina pe cineva? Unde am scris asta ca nu inteleg?
Ti-am spus ca sufar de anxietate din cauza ca m-am axat foarte mult pe anumite chestii si m-am inchis in mine.Prea tarziu am realizat ca trebuie sa imi pese mai mult de mine decat de alti.
Daca ar fi sa acuz pe cineva pentru anxietatea mea probabil aceia ar fi gena, sau parintii mei ce nu m-au dus la gradinita sa socializez, ce m-au trimis in varf de munte doar cu bunici si o bucata de lut cu care sa ma joc.Nah ca am dat vina pe cineva. Leagate de asta acum, nu aiurea fara sa spun eu nimic.