| YesorNo a întrebat:

Va simtiti vreodata singuri?
Pe mine ma ia uneori un val asa. Cu toate ca am prieteni, eu ma simt singura. Nu am gasit pe cineva cu care daca vorbesc sau daca ii impartasesc ceva din viata mea sa nu ma faca sa ma simt prost ca i-am spus. Cum reusiti sa va faceti cel mai bun prieten? Inca un lucru nu il inteleg, fetele cum reusesc sa isi faca grup de fete cu cmbp? Intrebari existentiale, existentiale rau...

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

La un moment dat fiecare om se simte singur, neinteles de nimeni cu toate ca are oameni care i-ar sari in ajutor.
Sa iti gasesti o prietena sincera e destul de greu. Deseori exista prietenii de fatada care nu se bazeaza pe incredere totala - nu toate secretele sunt spuse, nu te destainui fara teama de a fi judecat/a.
Un prieten adevarat nu te face "sa te simti prost". De fapt, un om cu caracter moral nu te va pune in situatii stanjenitoare dupa ce ii povestesti amanunte din viata ta. Uneori e mai bine sa fii tu insati cea mai buna prietena. Nu iti dezvalui slabiciunile, problemele grave celor care nu iti sunt prietene/i sincere/i. Mai tarziu vor sti unde sa te loveasca. Emotiile noastre sunt firave si provoaca diverse stari in organism.
Ai pus o intrebare importanta. Multi prieteni adevarati se cunosc din copilarie ori s-au intalnit in anumite contexte si au simtit acea "chimie". Cand ai aceleasi interese cu o persoana e mult mai usor sa conversezi, sa te simti in largul tau. De exemplu, eu mi-am facut inca o prietena foarte buna cand am locuit cu chirie. Eram colege de apartament iar din vorba in vorba am observat ca ne asemanam in multe privinte.
Pana nu simti ca o persoana e potrivita sa iti fie prietena, iti recomand sa nu iti pui sufletul pe tava.
Nu e greu sa iti faci un grup. In liceul meu mereu erau acele fete populare care aveau grup cu prietene pe viata, dar se certau pana la bataie cand iubeau acelasi baiat. Asa e, ne dorim ceea ce nu putem avea, dar tot mai bine e sa te bucuri de cei pe care ii cunosti deja (ma refer la cei care nu te jignesc ori te intristeaza). Inscrie-te la cursuri de dans, pictura, de lectura sau la un voluntariat. Sa faci parte dintr-un grup. Cunoaste cat mai multi oameni. Sa stii din timp de cine sa te feresti sau pe langa cine sa stai.
Gandeste-te la cea mai importanta persoana din viata ta, la acea persoana care te-a crescut, ti-a fost alaturi. Te-ai gandit? Perfect! Acelei persoane sa ii spui tot ce te macina sufleteste. Prietenii vin si pleaca... Vei avea ocazii sa intalnesti prietenii potriviti. Pana atunci nu te gandi ca e ceva in neregula cu tine. Esti selectiva ceea ce nu e un lucru rau.

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Fiecare om este singur in felul sau...