| CookieDipRo a întrebat:

Vi se pare normal ca părinții să vă impună o vacanta intreaga sa faceti teme etc. si sa va interzica sa iesiti cu prietenii afara pentru ca "deja mergi prea mult pe afara" (2 ori pe sapt maxim merg). Ce sfaturi imi puteti da?
La clasica scuză "am băgat atatia bani in meditatii" cum pot sa intorc replica? Ai mei vor sa fac o facultate pe care o vor ei neaparat că daca nu "te dau afara din casă să stai la prietenii tăi cu care tot iesi" si apropo, imi interzic sa mai dorm la ei

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Parintii tai nu prea au idee cum sa fie parinti sincer. sunt doar niste control freaks care habar n-au cum sa educe un copil (nu vreau sa zic ca esti needucata, vreau sa zic ca adopta niste metode complet gresite sa te creasca). N-ai ce sa le faci, cu astfel de oameni trebuie doar sa inveti sa rezisti si sa suporti cum poti pana ai sansa sa te muti si sa fii pe cont propriu

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Atata timp cat traiesti pe banii lor nu ai ce face. Ei iti doresc binele nu răul, contrar a ceea ce crezi tu si altii ca tine.

| Andreeush a răspuns:

Nu prea ai ce să faci atâta timp cât ești minoră.
Trebuie să îi asculți până la 18 ani.

| CookieDipRo explică (pentru Andreeush):

Sunt baiat...

| Andreeush a răspuns (pentru CookieDipRo):

Ok..scuze.

| FaraNumePls a răspuns:

N ai ce face. Crede-ma, nu functioneaza faza cu vorbitul si explicatul. Am si eu niste părinți la fel. Azi am fost plecat afara si cand m-am intors mi au facut un scandal...chiar daca stiau cu cine am fost si unde. Ma stresau din 10 in 10 minute cu mesaje si apeluri. Am iesit si eu o zi afara (o data la o luna) si zici ca am omorat un om. Stiu exact ce simti, nu ai ce sa faci, doar sa astepti sa treaca timpul si gata. Dupa o sa se întrebe de ce nu i-ai invitat la nunta laughing
Eu cred ca ei doar isi fac griji din cauza persoanelor cu care iesi, ori le e frica ca dă masina peste tine laughing ai fi surprins sa aflii câți părinți suferă de paranoia laughing

| ibaal a răspuns:

Ce sa faci?! laughing
casa lor, regulile lor. Trebuie sa intelegi si tu ca si pe ei ii frustreaza atatealaughing
dar, n-or sa urle la sefi, ca dupa nu mai au bani cu ce sa iti plateasca tie meditatiile alealaughing
si sa puna mancare pe masa...viata-i grea!
Cand te decizi sa pleci din "marsupiu"laughing
poti sa faci ce vrei tu. Pana atunci, cam asta e tonul...joci dupa cum ti se canta. Sa stii ca nu au decat intentii bune...dar, stresul, dorinta mare de a te vedea reusind si a nu te vedea chinuindu-te pe salariu de nimic, le cam ia mintile parintilor cateodata.
Oricum, multi ar vrea sa fie in situatia ta...mai bine "fortat" sa inveti cu toate la botu' calului decat dati afara din casa la 18 ani sau mai devreme, si dojeniti zilnic pana atunci ca vai ce greu e sa ii sustina. Altii ar vrea sa faca facultati, insa se pierd pe drum din lipsa banilor...si parintilor indiferenti. Crede-ma, mereu se poate si mai rau si nemultumitului i se cam ia darul!
Acum, tu stii mai bine...eu as spune sa incepi sa vezi si tu partea plina a paharului.