| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare normal ca suma primita de craciun de la rude,mama sa imi spuna sa ii tin ca bani de buzunar ca de la ea nu mai vad nimic doua saptamani? Vreau sa imi iau ceva pentru mine ca si cadou dar stiu ca daca i-as cheltui, nu as mai avea bani de buzunar. Mereu a facut asa..pana si restul de la magazin unde ma trimite sa iau mancare mi-l cere, gen 4-5 lei. Mereu comenteaza ca o rup la bani desi sunt cat se poate de egoista cand vine vorba sa dau pe ceva anume. Am 22 de ani apropo deci nu am cum sa fiu pe banii mei inca pentru ca in 4 ani abia termin facultatea si nici job nu am cum sa am pentru ca nu imi permite facultatea

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mie imi confisca averea dupa colindele facute la rude. Acum eu nu.i dau pana imi trece amarul. Macar ai ramas cu ei

| darrio2007 a răspuns:

Stie ea ce stie. Nu spui ca arunci banii pe orice țoale intalnite in magazin. Poate tu nu stii cat efort financiar face ea ca sa te tina la facultate. Desi puteai munci si tu cu jumatate de norma sa mai scoti niste bani. Ea intelege foarte bine. Tu nu intelegi.

| Ellzzz a răspuns (pentru darrio2007):

Foarte rar imi cumpar haine din magazine, o data la nu stiu cat timp. Am expus problema pe scurt, daca ar fi sa intru in profundul ei ti-ai da seama de ce am parerea asta. Un exemplu ar fi "du-te si tu pe la bunici sa iti dea bani, bagi acolo un "oof ce imi place lucrul asta" sa iti dea". Unchiul meu a strans pentru mine destui bani iar ea mi-a zis "e lasa ca banii aia pot fi folositi si de mine, poate iti da doar jumatate ca sa pot sa imi iau si eu o masina noua"

| Ellzzz a răspuns (pentru darrio2007):

Si de preferat ar fi fost sa muncesc undeva in domeniul meu, doar ca e destul de greu sa o fac avand in vedere ca nu am toate cunostintele necesare. Daca ar fi fost sa imi aleg un job, cu siguranta nu m-as fi bagat ca si chelnerita sau altceva, ci in spital/clinici private, insa nu se poate pentru ca nu am o parafa inca happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu prea este ok, ar trebui sa pastrezi banii respectivi pentru tine, ca doar tu i-ai primit.

Si zici ca nu ai putea sa lucrezi part-time?

| Ellzzz a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asta am zis si eu
As putea cumva de acasa, am cautat joburi tip chestionare pentru diferite site-uri si chestii in genul dar n-am gasit si altele convenabile, mai ales ca sunt necalificata

| Wr3nch a răspuns:

Cunosc opameni care fac medicina si lucreaza in paralel, deci daca chiar vrei bani se poate.

| Ellzzz a răspuns (pentru Wr3nch):

Cand vrei sa dedici timpul unui lucru pe care l-ai inceput si vrei sa i te dedici lui si doar lui, nu mai ai timp de alte joburi part-time. Asta pentru ca salariul de medic rezident ma va multumi pe deplin, nu sofer la glovo spre exemplu. Sunt la medicina, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Sa las tratatele si cartile de anatomie pentru ceva chelner, vanzator sau mai stiu eu ce? Nu multumesc

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Ellzzz):

Pai atunci nu prea ai cum sa te plângi în rolul de persoana întreținută. Te sacrifici o perioada. Cu toții știm ca nu prea ai ce face când depinzi de alții.

| Catrice a răspuns:

Și eu care credeam că ai cinșpe ani...
Si ce te face sa crezi că aia de au și job și facultate sunt slabi la învățătură?
N-am văzut bani de buzunar decât când eram mai mare de câteva ori de sărbători toată copilăria, d-apai la vârsta ta laughing

| Ellzzz a răspuns (pentru Catrice):

Tu esti diferit de mine,nu inseamna ca daca tu nu ai primit la varsta mea bani, trebuie sa nu o fac si eu. Cam asa e cu medicinistii, pana cand nu termin facultatea, o sa fiu sub aripa parintilor, cand o sa am salariu personal o sa stiu sa le multumesclaughing
Stai tu cate 8 ore la part-time job si vino acasa sa deschizi o carte de fiziologia inimii si dupa mai vorbim

| Catrice a răspuns (pentru Ellzzz):

Aaa....part time înseamnă 4 ore.
Stai tu liniștită că sunt o grămadă că mine, nu sunt unicat...mă rog, in anumite privințe, sunthee hee

| Adrian5575 a răspuns:

Dupa cum pui tu problema, tu meriti din plin sa iti dea bani, dar ea nu vrea. Noi nu avem de unde sa stim exact daca tu meriti banii respectivi si cat cheltui pe luna.

| Ellzzz a răspuns (pentru Adrian5575):

Am 50 de lei la o saptamana si jumatate. Deci pe luna nu pot spune ca sunt o mare cheltuitoare. Nu ma arunc imediat sa cumpar un anumit lucru. Banii mei pe care ii am acum si despre care vorbesc sunt primiti de la o ruda, drept cadou de craciun. Mi se pare normal sa imi fac un cadou o data pe an cand e craciunul, zic, nu sa ii am drept bani de buzunar

| Anuket a răspuns:

Nu știu, niciodată nu am primit bani de buzunar.

| Ellzzz a răspuns (pentru Anuket):

Traim alte vremuri(asta daca esti mai mare decat mine cu mult), lumea s-a schimbat totodata si conceptiile. Prea putine persoane se mai duc pe camp sa munceasca si sa primeasca un salariu, acum gama este mult mai variata decat cum era pe timpurile lui Ceausescu. Daca esti de o varsta cu mine pot spune ca ai fost norocoasa ca te ai descurcat asa, daca esti fata cu atat mai mult un mare plus, noi suntem mult mai costisitoare decat baietii

| Anuket a răspuns (pentru Anuket):

Dar părinții care vor să-și susțină copii ar trebui să strângă din dinți când e momentul căci mai târziu, când deja ți-ai făcut totul singur, nu mai are niciun rost.

| Anuket a răspuns (pentru Ellzzz):

Nu sunt mai mare. Dar nu cheltuiesc mai deloc, doar hrană și ocazional niște haine, mă mai ajută bursa și rudele care sunt darnice.

| Ellzzz a răspuns (pentru Anuket):

Mnu mama mereu mi-a spus ca ii mananc banii si ca nu si-a luat toata luna ceva ca sa imi ia mie
Desi,banii de cadou primiti de la rude nu sunt de la ea,tot va comenta ca dau pe prostii(haine spre exemplu) si ca tot la ea ma intorc sa cer. Sunt de parere ca degeaba strangi averi, banii nu sunt facuti sa te uiti la ei ca la bibelou, oricum pleaca si iarasi vin, asta e ciclul vietii banilor. Dar nu, ea nu intelege

| Ellzzz a răspuns (pentru Anuket):

Rudele mele doar la ocazii sunt asa. Nu sm bursa. In general cheltui pe haine si machiaje

| anonim_4396 explică (pentru Ellzzz):

Mie taică-miu îmi zice că nici pe el nu l-a ajutat taică-su, dar nici măcar nu avea cum dacă l-a băgat în pământ imediat ce a împlinit 18 ani.
Totuși el nu prea vede când cheltui, dar nici nu se supără. Cu mama nici eu nu mă înțeleg în privința cheltuielilor și se sucește mereu în funcție de cine este de față la discuții.

| 70gabriela70 a răspuns:

Încearcă sa înveți mai mult, poate iei bursa. Sau cauta pe net mini job-uri, la promo-uri nu trebuie sa stai prea mult timp, sau diverse proiecte, poți faci chestii handmade sa le vinzi, etc

| StancuTomita43 a răspuns:

Eu zic sa iti cumperi alti parinti