| Iho a întrebat:

Voi ce parere aveti despre fumat(...)? si daca fumati.Eu personal Nu fumez! Voi?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Din cate am vazut, motivele pentru care o persoana fumeaza sunt diferite. Sunt cei care fumeaza pentru ca li se pare "cool" si pentru a se integra intr-un grup sau pentru a fi la fel ca ceilalti. Mi se pare penibil sa faci un lucru doar pentru ca majoritatea il face si pentru ca tu nu vrei sa fii exclus. Insa nu asta e singurul motiv pentru care cineva alege sa fumeze, desigur. Unii mai folosesc asta pentru a se relaxa sau pur si simplu pentru ca le place senzatia pe care ti-o ofera. Din a doua categorie fac parte si eu, insa nu sunt fumatoare constanta. De exemplu, poate trece chiar o saptamana fara sa fumez. De obicei, un pachet imi ajunge in jur de 2 saptamani.

8 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu sunt conștientă de faptul că fumatul dăunează, dar asta nu mă împiedică să fumez.
Depinde de fiecare organism în parte și de genele acestuia.
Contează foarte mult să gândești pozitiv, să fii convins că un anumit lucru nu te poate afecta foarte mult; astfel, genele pozitive se activează, iar riscul ca urmările fumatului să apară, sunt mai mici.
Bineînțeles, asta nu înseamnă că poți să fumezi un pachet/zi și să fii optimist, că nu ți se va întâmpla nimic.
Trebuie să ții cont și de care țigări fumezi (foarte important procentul de nicotină, gudron și monoxid de carbon), dacă-s mentolate sau nu (indicat ar fi să fie fără mentol, acelea sunt mai nocive și pot determina apariția cancerului în gât), etc.
Un alt lucru la fel de important este să nu schimbi țigările.
Dacă te consideri capabil să ai un pachet de țigări 2, 3, 4 zile să zicem (ceea ce este foarte bine având în vedere că astel consumi foarte puțini bani în raport cu un fumător înrăit care termină 1, 2 pachete pe zi), îți poți cumpăra niște țigări mai „pretențioase".
Dacă ești fată poți fuma slimuri (sunt destul de slabe), sau Sobranie roz (cu filtrul auriu), însă sunt destul de scumpe (între 20-24 lei), ori Kent 6/ Pall Mall albastru, Dunhill albastru, etc.
Cele din urmă sunt extrem de light, și au și o aromă destul de plăcută.
Eu una rămân la Kent 8, cu mențiunea că un pachet îmi ajunge 2 zile.
Gândește-te bine înainte de a te apuca să fumezi, s-ar putea să-ți fie foarte greu să te lași, iar explicația este extrem de simplă:
Efectul fumatului este numit tabagism, iar încercarea de a renunța la țigări generează sevrajul tabagic.
Dependența apare deoarece, o persoană fumează pentru menținerea unui nivel ridicat de dopamină și inhibarea monoamin oxidaza (MAO), fiind responsabilă de metabolismul acesteia.
*Dopamina determină senzația de plăcere.
Baftă!

| itscloudyoutside a răspuns:

Eu nu fumez, şi nici n-am de gând să mă apuc de fumat. Mi se pare cea mai mare prostie ever să îţi distrugi plămânii aiurea. Pentru ce? Chiar nu văd rostul.

| Alexutza25 a răspuns:

Nu sunt fumătoare, dar nici nu sunt împotriva lui. Acum ştiu că îţi strică sănătatea, dar până la urmă înţeleg şi fumătorii. S-au apucat din prostie, ori curiozitate ori anturaj, şi acum sunt dependenţi. Şi e foarte greu să te laşi de fumat.
Dar şi nefumătorii mor aşa că it's not a big deal.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Nici eu si sincer sunt impotriva fumatului

| yumary a răspuns:

Nu fumez dar parintii mei da si sincer cand vad ca dau o gramada de bani aiurea si isi distrug sanatatea imi vine sa tip.
In viata ta sa nu te apuci de fumat...e un sfat pentru toti nu numai pentru tine. happy

| anonima1995 a răspuns:

Nici eu nu fumez, dar am fumat timp de un an. Sfatul pe care il dau tuturor este sa nu se apuce de fumat, deoarece afecteaza foarte tare sanatatea.

| Issabela26 a răspuns:

Mai eu sunt fumatoare si da este cea mai mare prostie si da iti distrugi plamani aiurea insa atunci cand te apuci spui mereu eu pot sa ma las oricand insa ajungi intr-un moment in care numai poti sa faci asta, fumatul este asemanator cu sucul adica stii ca iti face rau insa tot bei pentru ca iti place..asa noi fumatori aprindem o tigare cand suntem nervosi, dupa o noapte de... sau alte exemple. nu cred ca este vreun fumator care sa nu stie riscurile la care se expune fumand.dar nah

| Iho explică:

Care credeti ca merita fundita?
Lasati nick-ul utilizatorului, fara sa va auto-propuneti!