| Petruţa98 a întrebat:

Voi cum caracterizati iubirea ? Cel mai "artisitc" raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| dedeuh a răspuns:

Fiecare caracterizeaza iubirea in felul lui pentru ca fiecare o simte in felul lui.Iubirea poate fi un elixir vital pentru noi uneori dar aceasta iubire poate deveni ceva ce noi nu vroiam sa devina.Iubirea inseamna ceea ce nu putem explica in cuvinte pentru ca ea se simte nu se explica. Iubirea nu ne cere niciodata socoteala si nici nu ne intreaba daca o lasam sa patrunda in viata noastra ci pur si simplu vine, ne tulbura si apoi pleaca sau ramane pentru totdeauna. Iubirea este un sentiment inaltator pe care in momentul in care il simti cu adevarat ai senzatia ca poti zbura.Cel mai semnificativ mod de a-ti exprima iubirea este simplul"te iubesc" care de fapt nu reprezinta decat doua cuvinte dar care are o putere imensa. Asadar, iubirea este pentru fiecare dintre noi sentimentul pe care il creem noi insine atunci cand sufletul nostru este acapart de fiorul cald al dragostei.Din iubire se nasc cele mai frumoase trairi si momente.

5 răspunsuri:
| Didi908 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

| mihaelaa18 a răspuns:

Iubirea este cel mai puternic, frumos si minunat sentiment pe care il traieste orice om.Cand iubesti simti ca traiesti,ca esti implinit si crezi ca nu numai ai nevoie de nimic, doar de dragostea persoanei iubite.
Pe cat este de frumoasa, pe atat te si raneste destul de mult si lasa in urma sa rani care greu se vor vindecahappy

| Andrei233 a răspuns:

Nu există iubire.

| Petruţa98 explică (pentru Andrei233):

Poate ca pentru tine nu exista dar nu poti fugi asa usor de iubire ...Cu totii stim ca de multe ori viata nu este tocmai ce pare a fi.Ea poate sa ne dea dar si sa ia la fel de repede. Uneori avem senzatia ca suntem nepuntinciosi in fata ei.Cand spunem ca avem totul sub control intervine acel ceva ce reuseste sa ne faca sa nu mai gandim cu mintea ci cu inima. Dupa cum bine stiti este vorba despre dragoste.Acest sentiment este cel care se joaca cu noi in special cu inimile noastre si face din noi ce vrea.O data prins in acest joc nu mai ai scapare. Probabil va intrebabti ce este cu toate aceste sentimentalisme.Ei bine,unora li se pare adevarat ceea ce spun altora ridicol insa tot ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca indiferent de cine suntem,de cati bani avem, de cat de frumoasa sau urata este viata noastra, nimeni nu scapa niciodata de dragoste.Fie ca vorbim de dragostea neconditionata a mamei, fie ca vorbim de prietenul cel mai bun care te iubeste sau fie ca vorbim de acel sentiment care mai devreme sau mai tarziu intra in vietile noastre cu sau fara voia noastra, nimeni nu scapa de ea.

| libertat a răspuns:

Dragostea este răbdătoare, dragostea este plină de bunătate, nu este invidioasă, dragostea nu se laudă, nu este mândră, 5 nu se comportă indecent, nu-şi urmăreşte propriile interese, nu se supără, nu se gândeşte la rău, 6 nu se bucură de nedreptate, ci îşi găseşte bucuria în adevăr, 7 suportă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul. 8 Dragostea nu se sfârşeşte niciodată.
aste este dragostea adevarata…. Dumnezeu este dragoste!