| anonim_4396 a întrebat:

Voi mai țineți legatura cu prietenii/colegii din gimnaziu? Sau liceu? In special prieteni? Eu sincer sa fiu nu. Adica cumva de un timp, am doar unul sau 2 prieteni vechi, din gimnaziu, in rest, ne vedem foarte rar întâmplator, prin trafic, le mai fac cu flash-utile dacă ii văd (pe cei din gimanaziu/liceu cu care nu prea țin lectura) dar nu mereu sunt salutat înapoi de către ei, deși văd clar ca de uita la mine și când vin de exemplu cu mașina din fata lor, dar și când trec de ei, le-am mai făcut cu mana, ei se uitau și nu schitau nici un gest, sa nu ma înțelegeți greșit, eu ma refer strict la pretenii vechi, ca persoane nou cunoscute/ pritenii făcute mai recent exista, încă foarte mult, eu ma refer la cele vechi, ca parca au dispărut de când am mașina și carnetul laughing)). Oare sunt singurul in situația de fata? Nu ma afectează tare, dar ma surprinde puțin cum se poate raci o relație de prietenie, ce a fost ținuta f strâns peste 10 ani, așa, dintr-o data

3 răspunsuri:
| AdiZNoni a răspuns:

În primul rând, în trafic e foarte greu să recunoști o persoană, mai ales dacă este într-o altă mașină. Chiar dacă colegii tăi ar ști că ai mașina X, e posibil să nu știe ce nr. de înmatriculare ai și eventual te cred că dai flash-uri fără sens. Personal, abia mă recunosc prieteni pietoni când îi claxonez, darămite șoferi.

Dacă nu îți răspund pe stradă, amândoi mergând pe jos, sau nu îți răspund pe Facebook/sms/twitter etc., atunci poți zice că s-au răcit.

O mașină și un carnet poate avea oricine, mai ales în zilele noastre (din păcate), nu e un motiv nici de invidie, dar nici de laudă.winking L-ai luat, bravo ție, nu face pe Titi Aur în trafic doar pentru că ai permis și mașină cu mai mult de 100 de CP, respectă pe cât se poate regulile și chiar merți respect ca șofer. Dar asta nu are nici o legătură cu prietenia ta cu foștii colegi.

Invită-i la bere, propune o reuniune, dacă vrei să comunicați, flash-urile și claxoane nu sunt cuvinte.winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune mana si suna i sa iesiti in oras, lasa flash uriel in trafic

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am mai ieșit cu unii, dar in mare era doar in monolog, eu ii întrebam ceva, abia de răspundeau și se lasă o tăcere, cam așa a fost și scoala/ liceu, sunt destul de introvertiți ei